Komputer w praktyce/ABC zestawu komputerowego

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wybór pierwszego komputera to zawsze duży problem. Co jest niezbędnym wyposażeniem, a z zakupem jakich elementów możemy zaczekać? Elementy komputera, które są niezbędne do pracy zaznaczono na czerwono. Na niebiesko zostały zaznaczone elementy które można kupić w drugiej kolejności.

Elementy w obudowie komputera[edytuj]

Procesor[edytuj]

Procesor to najważniejsza część komputera. Przetwarza miliardy operacji na sekundę. W nim dokonywane są zaawansowane operacje na bitach (jednostkach informacji w formie impulsów elektrycznych), polegające na działaniach arytmetycznych tj. dodawaniu, odejmowaniu itd. Wydajność procesora najczęściej mierzona jest w liczbie wykonywanych cykli operacji na sekundę (taktowanie procesora). Wyrażana w hercach (1 herc to 1 działanie na sekundę). Ze względu na wysoką wydajność obecnych procesorów stosuje się odpowiednie przedrostki np. Giga czy Mega -herc.

Pamięć RAM[edytuj]

Pamięć RAM to pamięć tymczasowa, która dostępna jest tylko wtedy, kiedy uruchomiony jest komputer. Jest to pamięć wykorzystywana przez procesor w celu zapisywania w niej cząstkowych wyników jego pracy. Możliwa jest wymiana bezpośrednia pomiędzy pamiecią RAM a urządzeniem zewnętrznym dzięki kontrolerowi DMA jednak ogranicza to możliwości obliczeniowe procesora. Fizycznie pamięć RAM zbudowana jest w formie podłużnej, płaskiej kości, umieszczanej na płycie głównej. Wydajność pamięci określana jest najczęściej poprzez ich pojemność (mierzoną w dziejszych czasach w Gigabajtach) oraz prędkość taktowania (zapisu danych na sekundę). Im szybsza pamięć tym wydajniejsza praca procesora.

Karta graficzna[edytuj]

Karta graficzna jest odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu na monitorze. Im wydajniejsza karta graficzna, tym płynniej jest wyświetlana grafika w programach komputerowych.

Karta dźwiękowa[edytuj]

Karta dźwiękowa to głos komputera. Dzięki niej może on odgrywać różnorodne dźwięki i muzykę.

Dysk twardy[edytuj]

Dysk twardy to magazyn danych komputerowych. Stanowi on pamięć stałą komputera, co oznacza że zapisane na nim dane nie ulegają stracie po wyłączeniu komputera. Pojemność dysku twardego jest mierzona w gigabajtach i terabajtach (1TB=1024GB).

Płyta główna[edytuj]

Płyta główna stanowi podstawę, w której zamontowane są wszystkie najważniejsze części komputera, m.in. te wyżej wymienione. To od jej typu zależy, jakiego użyjemy procesora, i ile kości RAM jest możliwe do zainstalowania w komputerze.

Napęd CD\DVD[edytuj]

Urządzenie służy do odczytywania płyt komputerowych.

Blu-Ray[edytuj]

Następna CD i DVD. Umożliwia zapisanie dużej ilości danych - 25 GB do powyżej 300 GB danych.

Obudowa[edytuj]

Obudowa komputera mieści wszystkie wyżej wymienione elementy.

Towarzysze twojego komputera[edytuj]

Monitor[edytuj]

Komputer używa ekranu monitora, aby przekazywać nam wszelkie informacje i zadawać ważne pytania. Jego wielkość jest mierzona w calach.

Mysz[edytuj]

Myszka jest obecnie nieodzownym elementem każdego komputera. Obsługa systemu Windows, jak i Linux bez myszki jest co prawda możliwa, ale dla początkującego użytkownika komputera zbyt trudna i wolna. Standardowym wyposażeniem myszy jest lewy i prawy klawisz oraz rolka. Aby użytkować mysz, Kciuk opieramy delikatne na lewej ściance myszy a serdeczny i mały palec po prawej. na LPM używamy palca wskazującego, natomiast na PPM używamy palca środkowego.

Klawiatura[edytuj]

Klawiatura służy głównie do wpisywania tekstu. Pewne typy klawiatur mają dodatkowe klawisze funkcyjne, udostępniające różne funkcji systemu.

Modem[edytuj]

Za pomocą modemu lub przewodu sieciowego, wysyłamy i odbieramy dane z internetu. Jeśli chcemy wykorzystać zasoby sieciowe (opisane w pierwszym rozdziale) zakup modemu będzie dla nas konieczny.

Urządzenie wielofunkcyjne[edytuj]

Dzięki urządzeniu wielofunkcyjnemu, oszczędzamy miejsce na biurku, i jednocześnie możemy korzystać z co najmniej dwóch urządzeń - skanera i drukarki. Do zastosować biurowych powinna wystarczyć. Droższe modele mają jeszcze więcej funkcji - kopiarkę i/lub faks.

Kamera internetowa[edytuj]

Kamera internetowa umożliwia przesyłanie obrazu. Dzięki temu możemy zrobić wideokonferencję. Kamery różnią się czułością wyrażaną w luksach, rozdzielczością obrazu i typem połączenia z pecetem.

Mikrofon[edytuj]

Dzięki mikrofonowi możemy nagrywać do peceta głos lub inne dźwięki z otoczenia.

Głośniki[edytuj]

Jeśli mamy kartę dźwiękową, musimy posiadać jeszcze głośniki, do odbierania dźwięku. Jeśli mamy połączenie internetowe, możemy usłyszeć swojego rozmówcę.