Komputer w praktyce/Obsługa zestawu komputerowego

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Mysz[edytuj]

Budowa[edytuj]

 1. LPM - Lewy Przycisk Myszy
 2. Rolka
 3. PPM - Prawy Przycisk Myszy
 4. Rolka (kręcenie do góry)
 5. Rolka (kręcenie do dołu)

6-7 Dodatkowe przyciski

Podkładka pod mysz[edytuj]

Sam blat stołu może czasami nie wystarczyć do nawigowania myszą - a to się trzęsie na ekranie, a to czasami nie wysyła sygnału wciśnięcia myszy... po za tym blat może w miarę szybko zepsuć ślizgacze Dlatego wymyślono podkładki pod nie. Służą do wyeliminowania ww. wad. Ich rodzajów jest kilka, i od użytkownika zależy, które wybierze:

 • Podkładki miękkie/elastyczne - najpopularniejszy i najtańszy sposób na zdobycie podkładki pod mysz. Są wykonane z "szmacianek", żelu, syntetyku lub tworzyw tekturopodobnych. Nie ścierają ślizgaczy, jednak strzępią się na rogach (najczęściej cienka, kolorowa warstwa) i w miarę szybko się brudzą.
 • Metalowe - Droższa alternatywa wyżej wymienionego. Nie posiada wad podkładek miękkich i są dużo sztywniejsze i wytrzymalsze od nich. Do wad można jednak zaliczyć że szybciej ścierają ślizgacze i stopniowo ściera się także górna warstwa.
 • Szklane - a dokładniej hartowane szkło. Są najwytrzymalsze, mają najgładszą powierzchnie od pozostałych, i najłatwiej się je czyści. Największą ich wadą są jednak bardzo szybkie ścieranie ślizgaczy.

Klawiatura[edytuj]

Budowa[edytuj]

Klawiatura typu QWERTY wygląda następująco:

 1. Klawisze alfanumeryczne (wszystkie litery, cyfry i znaki interpunkcyjne)
 2. Klawisze specjalne (wszystkie pozostałe w tym samym bloku co alfanumeryczne + Esc w lewym górnym rogu)
 3. Klawisze Sterowania kursorem (strzałki i przyciski funkcyjne typu scroll lock, pause break i ew. dodatkowe jak na przykład Power, Sleep i Wake)
 4. Klawisze numeryczne (prawy, dodatkowy wydzielony bok)
 5. Klawisze funkcyjne (Wszystkie Fx[1])

Czasami jeszcze wyżej od klawiszy funkcyjnych niektórzy producenci dodają specjalnie przyciski multimedialne. Istnieją klawiatury mechaniczne oraz membranowe. Klawiatura mechaniczna reaguje pod niższym ciężarem ucisku. Klawiatury mechaniczne posiadają przełączniki takie jak: -Cheery MX Blue (Siła, jaką trzeba przyłożyć, aby został zarejestrowany znak- 50g) -Cheery MX Red (Siła, jaką trzeba przyłożyć, aby został zarejestrowany znak - 45g) -Cheery MX Brown (Siła, jaką trzeba przyłożyć, aby został zarejestrowany znak - 45g) -Cheery MX Black (Siła, jaką trzeba przyłożyć, aby został zarejestrowany znak - 60g)

Dlatego klawiatury mechaniczne są cięższe od membranowych.

Monitor[edytuj]

Budowa[edytuj]

 1. Na samym dole, monitor ma podstawkę (i w niektórych modelach można nią kręcić)
 2. Nieco wyżej to jego całość - na środku (czarne) wyświetla obraz...
 3. ...natomiast bo bokach (taka jakby ramka) są dodatkowe przyciski konfiguracyjne i do jego włączenia. Czasami po górnych rogach ekranu są dodatkowe informacje jak nazwa producenta (w tym wypadku Flat) i specjalne znaczki (najczęściej standardy TCO i inne)

Przypisy

 1. gdzie X, tam dowolna liczba która mieści się w granicach 1-12