Przejdź do zawartości

Komputer w praktyce/Twój komputer nie wybuchnie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Tutaj zapoznasz się ogólnie z czymś tym co nazywają komputer :) Odnośniki do Wikipedii zawierają różne technikalia i jeśli ich nie zrozumiesz - możesz odpuścić i przeczytać tylko to co tu zostało napisane.

Co to jest komputer PC?[edytuj]

PC to ten blaszak który ma monitor podobny do telewizora, klawiaturę podobną do maszyny do pisania i śmieszny dodatek, myszka z ogonkiem (i dwoma przyciskami oraz rolką) Komputer to jest jednak coś, co można wykorzystać teraz już wszędzie - w urzędach (dotykowe panele, z ofertami pracy), sklepie (kasownik), w samochodzie itd. itd. nawet nowsze modele telewizorów są już komputerami (odbieranie cyfrowego sygnału). Dlatego trzeba doprecyzować: kawał blachy niczym z samochodu, to taka specjalna wersja dla domowników, o nazwie PC (Personal Computer) co po polsku znaczy "Komputer Osobisty". Technikalia o nim znajdziesz w ramce po prawej.

Komputer jako kolejne urządzenie elektroniczne[edytuj]

Pamiętaj, że komputer to tylko kolejne pudło elektroniczne w twoim domu - tak jak kuchenka mikrofalowa, telewizor czy magnetowid. W przeciwieństwie jednak do nich ma niepowtarzalną cechę - ma nieograniczoną ilość zastosowań w przeciwieństwie do ww. które wykonują tylko jedną funkcję. Komputer może nie tylko je zastąpić (sic! - po za mikrofalą :) ) ale także wykonać zadania które powodują pewnie zawroty głowy...

Sprzęt i oprogramowanie - system operacyjny, programy...[edytuj]

Każdy typowy PC składa się z tych części - sprzętu (fizyczna) i oprogramowania (mózg części fizycznych). I zwykle bardziej pod uwagę się bierze właśnie jego oprogramowanie niż sprzęt, bo jak widać - informuje sprzęt co ma dalej robić, w jakiej kolejności itd.

System operacyjny to ta niematerialna część komputera - czyli oprogramowanie. Jest ono najpotrzebniejszym programem ze wszystkich - to do niego zawsze ładujemy kolejne, "mniejsze" programy (coś do biura, coś do internetu, coś do gier)

Programy to ta praktyczna część komputerów - to one pozwalają na wykonanie dowolnej pracy z nimi. system bez tych pomocników dalej nic nie umie - potrafi tylko zorganizować sprzęt, natomiast nie napiszemy bez nich żadnego listu, zdjęć i filmów, internetu i po prostu czegokolwiek.