Koncepcje programowania/Pierwszy program

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klasyczny hello world[edytuj]

print('Hello, World!');

Przeanalizujmy: print to typowe polecenie Pythona, które wyświetla tekst. Następnie trzeba wprowadzić nawias, do nawiasu dodajemy cudzysłów, oba muszą się kończyć i zamykać, i między apostrofami, wpisujemy treść komunikatu. Średnik na końcu nie jest wymagany ale pamiętaj że w wielu innych językach programowania jest znakiem zakończenia linii, tak jak w normalnym tekście zdanie kończysz kropką, to tak samo jakąś instrukcję umieszczoną w jednej linii, w programowaniu zazwyczaj kończymy średnikiem.

To już cały kod funkcjonalnego programu (tzn. takiego, który coś robi).

Przykłady z innych języków

Jak widać mamy pewne podobieństwa, pewien schemat się powtarza, pewne instrukcje w róznych językach są podobne, ale z drugiej strony każdy język posiada swoją specyfikę, najcześciej tylko dla tego jednego języka programowania.

Wejście oraz wyjście[edytuj]

W języku angielskim, wejście - input, wyjście - output. Dwie niezbędne koncepcje niezależne od programu, języka programowania i zastosowań. Jedno z nich już poznałeś, czyli output - wyjście, wyświetlając tekst na ekranie. Przykład z wejściem:

imie = input('Jak masz na imię: ') #wejście
print('Witaj %s' % imie) #wyjście

Przykładowy wynik programu:

Jak masz na imię: Tomek
Witaj Tomek

W pierwszej linii pojawia się komunikat z zapytaniem, i to jest doskonały przykład wejścia, bo to my jako użytkownicy, coś do tego programu musimy mu przekazać. W drugiej linii program wypluwa wyjście, bo już coś dla nas wyprowadza