Książka kucharska/Ciastka (52)

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Składniki[edytuj]

CIASTO

  mąka pszenna – 550 g
  suche drożdże instant – 1 opakowanie (7 g)
  mleko – 250 ml
  cukier puder – 3 łyżki
  laska wanilii – 1 szt.
  jajko – 1 szt.
  żółtko – 1 szt.
  masło – 25 g
  sól – 1 szczypta

DODATKOWO

  masło – 200 g

NADZIENIE MAKOWO-MARCEPANOWE

  mak niebieski, mielony – 1 op. (200 g)
  mleko – 500 ml
  masa marcepanowa – 200 g
  orzechy włoskie – 75 g
  rodzynki – 75 g
  miód – 1 łyżeczka
  jajko – 1 szt.

LUKIER

  cukier puder – 5 łyżek
  woda – 2 łyżki
  sok wyciśnięty z cytryny – kilka kropel

DODATKOWO

  orzechy włoskie – 1 garśćPrzygotowanie[edytuj]

Krok 1: WYRABIAMY CIASTO

Mąkę łączymy z drożdżami, solą i cukrem pudrem w naczyniu robota. Mieszamy składniki na wolnych obrotach, dodając kolejno: lekko podgrzane (niezagotowane) mleko, jajko, żółtko i 25 g rozpuszczonego masła z dodatkiem nasion z laski wanilii.

Wyrabiamy ciasto do uzyskania jednolitej masy, przekładamy do miski oprószonej mąką i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Krok 2: ZAGNIATAMY I WAŁKUJEMY CIASTO

Wyrośnięte ciasto zagniatamy chwilę na desce oprószonej mąką i rozwałkowujemy w kształt prostokąta.

200 g miękkiego masła przekładamy do miski i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, a następnie rozsmarowujemy na ⅔ powierzchni ciasta. Ciasto składamy na trzy, zakładając do środka krótsze boki, i dociskamy, by się skleiło.

Tak przygotowane wkładamy do lodówki na ok. 30 minut. Krok 3: WAŁKUJEMY I SCHŁADZAMY CIASTO

Schłodzone ciasto ponownie rozwałkowujemy w kształt prostokąta, na grubość ok. 6 mm. Składamy na trzy, lekko dociskamy i ponownie umieszczamy w lodówce. Czynność tę powtarzamy jeszcze dwukrotnie.

Tak przygotowane ciasto chłodzimy w lodówce przez całą noc. Krok 4: PRZYGOTOWUJEMY NADZIENIE

Mleko zagotowujemy w rondelku. Dodajemy mak, mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do czasu, aż mak się zaparzy, nasiąknie mlekiem i wystygnie.

Masę marcepanową wyrabiamy w naczyniu robota. Dodajemy miód, jajko i dalej wyrabiamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Zaparzony i wystudzony mak dodajemy do masy marcepanowej i cały czas mieszamy.

Dodajemy posiekane rodzynki i orzechy, mieszamy. Odstawiamy masę, by smaki nadzienia się połączyły. Krok 5: NADZIEWAMY ROGALIKI

Dobrze schłodzone ciasto rozwałkowujemy równomiernymi ruchami w kształt prostokąta na desce delikatnie oprószonej mąką. Prostokąt kroimy wzdłuż na pół. Z uzyskanych w ten sposób pasów ciasta wycinamy równe trójkąty.

Masę makową szprycujemy obficie na środek każdego trójkąta za pomocą rękawa cukierniczego. Trójkąty zwijamy ciasno od podstawy ku wierzchołkowi i delikatnie zakrzywiamy, by uzyskać kształt rogalika.

Nadziane rogaliki przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawiamy do wyrośnięcia. Krok 6: PIECZEMY ROGALIKI

Rogaliki smarujemy z wierzchu roztrzepanym białkiem i pieczemy na złoty kolor ok. 15-20 minut w temperaturze 180°C. Krok 7: PRZYGOTOWUJEMY LUKIER I PODAJEMY ROGALIKI

Cukier puder ucieramy w miseczce z wodą. Dodajemy sok wyciśnięty z cytryny i mieszamy. Lukier szprycujemy na upieczone rogaliki za pomocą papierowego kornetu.

Rogaliki posypujemy z wierzchu posiekanymi orzechami włoskimi.