Przejdź do zawartości

Książka kucharska/Crema catalana

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Crema catalana to tradycyjny deser kataloński, podobny do francuskiego crème brûlée. Deser ten w Katalonii jada się najczęściej w dzień świętego Józefa (19 marca).

liczba porcji: 6

Składniki[edytuj]

  • 6 jajek
  • 2 i pół szklanki śmietanki
  • ćwierć szklanki mleka
  • 2–3 laski cynamonu
  • 1 cytryna
  • cukier puder (ok. pół szklanki)
  • półtora łyżki cukru brązowego
  • mielony cynamon

Powierzchnia deseru pokryta jest karmelizowanym cukrem, więc do jego przygotowania potrzebny będzie ręczny palnik; ewentualnie cukier można skarmelizować w piekarniku. Należy też przygotować 6 niewielkich (ok. 125 ml objętości) miseczek żaroodpornych.

Przygotowanie[edytuj]

Z cytryny zdjąć skórkę. W rondlu podgrzać na małym ogniu śmietankę wraz z 3 paskami cytrynowej skórki i laskami cynamonu. Kiedy masa będzie niemal wrzała, należy zdjąć garnek z palnika, odstawić na 3–5 minut do wychłodzenia, a następnie przelać masę przez sito. Wyrzucić laskę cynamonu i skórkę cytrynową.

Z 5 jajek uzyskać żółtka. Ucierać je z jednym całym jajkiem i 75 g (ok. 1/3 szklanki) cukru pudru. Po uzyskaniu gładkiej masy, należy ją wlać do podgrzanej śmietanki. Uzyskany w ten sposób płyn wlać do żaroodpornych miseczek.

Naczynia żaroodporne wstawić do brytfanny wypełnionej wrzątkiem (wrzątek nie może sięgać wyżej niż połowa wysokości żaroodpornych miseczek). Brytfannę umieścić w lekko nagrzanym piekarniku i piec, aż do ścięcia się masy (ok. 30–40 minut). Wyjąć żaroodporne miseczki z wody, odłożyć je do wystudzenia, a następnie wstawić do lodówki na kilka lub kilkanaście godzin (co najmniej 4).

Wyjąć miseczki. Ćwierć łyżeczki mielonego cynamonu, cukier brązowy i łyżkę cukru pudru wymieszać, przesiać przez sitko i posypać miseczki. Całość wychłodzić w lodówce.

Następnie należy skarmelizować warstwę z cukru i cynamonu. Najlepiej zrobić to za pomocą ręcznego palnika, przypiekając nim cukier z wierzchu. Można też posłużyć się piekarnikiem – w tym wypadku należy spryskać delikatnie cynamonowo-cukrową warstwę wodą i wstawić do silnie nagrzanego piekarnika na kilka minut, aż do skarmelizowania się cukru.

Podawać po tym, jak skorupka cukru zastygnie, można wcześniej schłodzić.