Przejdź do zawartości

Książka kucharska/Okonomiyaki

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Okonomiyaki przygotowywanie na płycie stalowej do bezpośredniego pieczenia.

Okonomiyaki - potrawa kuchni japońskiej z okolic Hiroszimy. Może być przyrządzana w różnych wariantach. Poniższy przepis pochodzi z restauracji w centrum Hiroszimy. W oryginale potrawa przygotowywana jest na płycie stalowej do bezpośredniego pieczenia, co ułatwia proces obracania potrawy. My posłużymy się dwoma patelniami o średniej wielkości i trzecią niewielką.

Składniki

[edytuj]

Ciasto na naleśniki:

  • Maka pszenna - 1 miarka 180 ml
  • Woda (bardzo zimna) - 180 ml
  • Jedno jajko

Pozostałe skladniki:

  • Kapusta biała
  • boczek surowy, najlepiej nie wędzony
  • Makaron japoński (ew. chiński) pszenny lub pszenno-gryczany
  • dodatki do wyboru: pierś kurczaka, ryba morska, ośmiornica, krewetki. Ilość dodatków nie powinna przekraczać 10 dag na porcję, ale 5 dk jest już wystarczjące.
  • Dwa jaja na jedna porcję
  • Seler naciowy
  • Por zielony
  • Pietruszka zielona
  • Sos do okonomiyaki

Sos i makaron można kupić poprzez internet.

Przygotowanie

[edytuj]

Przygotowanie składników

[edytuj]

Obieramy kapustę z liści. Liście myjemy i szatkujemy na bardzo drobne pasemka (ok 3 mm). Na jeden placek potrzebujemy dwie garście kapusty.

Makaron gotujemy i odcedzamy, w przypadku braku polecanego makaronu japońskiego ratujemy się makaronem z zupek wietnamskich.

Boczek kroimy na cienkie plastry. Na jeden placek potrzebujemy 3 - 4 plastry. Boczek dobrze się kroi gdy jest lekko zamrożony.

Przygotowujemy dodatki, w zależności od wersji - pierś kurczaka kroimy na pasemka. Dla wersji z rybą - rybę kroimy na cienkie plastry. W przypadku wersji z ośmiornicą kroimy ją na cienkie pasemka.

Seler i por kroimy bardzo cienko. Por przed krojeniem przecinamy na połowę. Siekamy natkę pietruszki. Składniki mieszamy razem w miseczce. Na jedna porcje potrzebujemy jedną 150 ml miarkę.

Przygotowujemy w mikserze ciasto naleśnikowe. Z podanej ilości można zrobić 4 - 5 naleśników.

Przygotowanie potrawy

[edytuj]

Przygotowujemy dwie patelnie. Powinny być mniej więcej jednakowe. Patelnie powinny być lekko natłuszczone. Najlepsze są dwie patelnie teflonowe do smażenia naleśników. Rozgrzewamy obie patelnie. Na jednej przygotowujemy naleśnik. Lekko ścięty obracamy. Można go lekko pokropić sosem sojowym.

Na naleśnik nakładamy dwie garście poszatkowanej kapusty. Na kapustę kładziemy wybrany dodatek (kurczak lub rybę lub ośmiornice lub krewetki) oraz trzy - cztery plasterki surowego boczku.

Przykrywamy drugą patelnią i obracamy. Naleśnik jest teraz na górze. Patelnię podgrzewamy (w przypadku kuchni elektrycznej pole grzejne nastawiamy na 7). Naleśnik działa jak przykrywka i skladniki duszą się.

Na trzeciej niewielkiej patelni lekko przypiekamy porcję ugotowanego makaronu - mniej więcej tyle ile zmieści się w 200 ml miseczce.

Kiedy kapusta osiądzie przykrywamy potrawę drugą patelnią i obracamy. Boczek powinien być lekko przyrumieniony. Kładziemy na wierzch porcję makaronu. Powtarzamy manewr z patelniami i obracamy potrawę tak aby naleśnik znalazł się na górze.

Na patelni na której przypiekaliśmy makaron przygotowujemy dwa jajka sadzone. Obracamy potrawę i kładziemy na wierzch jajka sadzone, najlepiej ściętym białkiem do góry a żółtkami do dołu i ponownie odwracamy.

Po każdym obróceniu oczywiście chwilę czekamy, tak aby potrawa mogła się udusić.

Potrawę wykładamy obracając na duży talerz. Kroimy potrawę przynajmniej na 4 ćwiartki, jest to niezbędne aby sos dotarł także do wnętrza placka. Polewamy obficie sosem do okonomiyaki i posypujemy poszatkowanym selerem, porem i pietruszką. Potrawa jest gotowa do podania.

Porcja z typowej patelni wystarczy dla dwu osób. Jeżeli będziemy jedli okonomiyaki pałeczkami to potrawę należy pociąć na więcej części, tak aby naleśnik też był przecięty.