Przejdź do zawartości

Libertarianizm/tożsame pojęcia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Zanim zaczniemy, muszę wyjaśnić kilka innych pojęć, które są uważane za tożsame, jednak znaczą co innego i w konsekwencji prowadzi chaosu w dyskusji.

liberalizm[edytuj]

Kiedyś (w XIX wieku) słowa „liberał” i „wolnościowiec” (libertarian) oznaczały to samo; liberałowie byli indywidualistami, nieufnymi wobec władzy państwowej, popierającymi wolny rynek i będącymi w opozycji wobec okopanych przywilejów feudalno-merkantylistycznego systemu. Po roku 1870 liberałowie dali się stopniowo uwodzić (głównie pod wpływem fabiańskich socjalistów) przekonaniu, że państwo może i powinno być wykorzystane do zagwarantowania „sprawiedliwości społecznej”, będąc etatystami. Wolnościowcy nazywają to socjalizmem bez znaku firmowego i nie chcą mieć z tym nic wspólnego.

libertynizm[edytuj]

pod tym pojęciem kryje się złe zrozumiana wolność, gdzie promowane są wszelkie marginesy społeczne. Pozwolę sobie przytoczyć Ron Paula:

Libertarianizm jest wrogiem całego rasizmu, ponieważ rasizm jest kolektywną ideą; przypisujesz ludzi do kategorii i mówisz: biali należą tutaj, a czarni tutaj, a kobiety tam. My nie patrzymy na ludzi poprzez kategorie. Nie posiadacie prawa dlatego, że jesteście gejami, kobietami czy mniejszością. Macie prawo ponieważ jesteście indywidualnościami.

.

libertynizm,jest odwrotnością od tej reguły.

anarchizm[edytuj]

jedyne w zasadzie tożsame pojęcie (np. anarchokapitalizm). Różni się od libertarian odrzuceniem ich trzech filarów i obowiązują trzy inne: wolność, równość, solidarność