Przejdź do zawartości

Linux/Czym jest Linux?

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Tux, maskotka Linux.

Linux jest potocznym określeniem rodziny systemów operacyjnych, czyli w skrócie rozbudowanych zbiorów programów, zarządzających komputerem i umożliwiających wygodną pracę i rozrywkę. Poprawna nazwa brzmi GNU/Linux a samo określenie Linux dotyczy jedynie jądra, na którym system jest zbudowany, ponieważ jednak Linux jest określeniem lepiej rozpowszechnionym, także i my pozwolimy sobie je stosować w odniesieniu do całego systemu.

Linux nie stanowi produktu jednej firmy, jak np. dobrze znany i rozpowszechniony Windows firmy Microsoft®, jest natomiast wynikiem pracy wielu firm i ogromnej liczby różnych grup ludzi, często działającej na tym polu bezinteresownie (non-profit). GNU/Linux jest bazowym komponentem, na którego podstawie rodzą się inne produkty, nazywane dystrybucjami.

Poszczególne dystrybucje różnią się od siebie mniej lub bardziej wyglądem oraz przeznaczeniem - możemy więc tutaj wybierać pomiędzy dużymi, kompletnymi systemami na domowe biurka, na serwery, do firm a między małymi, lekkimi, a zarazem szybkimi dystrybucjami nadającymi się np. na starsze komputery, czy urządzenia pendrive. Więcej na temat konkretnych dystrybucji dowiesz się z rozdziału Przegląd dystrybucji.

Dużą zaletą Linuksów jest to, że jako oparte głównie o wolne oprogramowanie, są one dostępne w większości zupełnie za darmo i to całkiem legalnie. Istnieją oczywiście komercyjne wersje zawierające dodatkowe oprogramowanie, jednakże nawet i one mają konkurencyjne ceny w stosunku do oprogramowania Microsoftu.

Czy Linux jest łatwy w obsłudze?[edytuj]

Wbrew pozorom, obecnie Linux nie jest już trudniejszy w obsłudze niż tak popularne i rozpowszechnione systemy Windows, w rzeczywistości jest to głównie kwestia przyzwyczajenia. Największe dystrybucje oferują prostotę obsługi i są bardzo przyjazne dla niezaawansowanego użytkownika, w dodatku posiadają znacznie większe możliwości niż platforma Windows - np. darmowe pakiety biurowe, oprogramowanie do edycji grafiki, przeglądarki internetowe - wszystko dostępne od razu po zainstalowaniu systemu (które notabene także jest łatwe nawet dla początkujących użytkowników). Potrzebujesz innych programów? Obecnie tysiące darmowych aplikacji jest gotowych do zainstalowania dla największych dystrybucji z poziomu menadżera pakietów, czyli bez konieczności poszukiwania ich w sieci, jak to ma miejsce w przypadku systemu Windows.

Zawsze jednak musisz pamiętać, że Linux to nie Windows.

Wolność i Linux[edytuj]

Używając dystrybucji Linuksa, masz zupełną swobodę kopiowania, zmieniania, studiowania i redystrybuowania jej - oto prawdziwa wolność, jaką daje Ci Linux, w przeciwieństwie do zamkniętych systemów. Jednak także i firmy angażują się w prace nad Linuksem, pomimo, że nie mają wyłączności na wolne oprogramowanie, osiągają jednak one zyski np. ze sprzedaży wsparcia technicznego, instrukcji obsługi itp. Część firm pracuje nad dystrybucjami, które potem instalują na sprzedawanych przez siebie serwerach lub komputerach domowych. W każdym razie żadna z firm nie osiąga wielomilionowych zysków z Wolnego Oprogramowania.

Zobacz też:[edytuj]