Przejdź do zawartości

Linux/Definicje/Urządzenia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Dostęp do urządzeń na najniższym, bezpośrednim poziomie w Linuksie, jest dość ciekawy - mianowicie, są one widziane jako pliki w katalogu

/dev

np.:

/dev/hda

jest to plik dysku podłączonego jako Primary Master.

Są to tzw. pliki urządzeń - tak naprawdę te pliki nie istnieją nigdzie na dysku, czy w pamięci procesora, ale jest to konwencja, że do wszystkich podstawowych części systemu można dostać się z jednego drzewa katalogów. Może to się wydawać na pozór dziwaczne rozwiązanie, ale tak naprawdę umożliwia to łatwe znalezienie, i dostęp do urządzeń, bez konieczności uczenia się nowych wymyślnych narzędzi (poleceń).

Takiego pliku urządzenia nie można otworzyć tak jak zwykłych plików, ale można z niego czytać, i zapisywać do niego. Inaczej po prostu wysyłać do niego strumień danych (wtedy urządzenie odbiera te dane), albo odbierać z niego strumień danych.

W przypadku pliku urządzenia dysku, czytając z niego bezpośrednio, odczytujemy kolejne bajty, tak jak one są fizycznie zapisane na dysku; nie odczytamy w ten sposób plików znajdujących się na nośniku, lecz jego obraz. Stąd wniosek, że w Linuksie w bardzo prosty sposób, używając najbardziej podstawowych poleceń, możemy zrobić obraz dysku/CD-ROMu/dyskietki.