Linux/Migracja z Windows
Jeżeli dotychczas używałeś systemu Windows®, zapewne jesteś do niego przyzwyczajony, dlatego przejście na Linuksa może sprawić ci trochę trudności. Z technicznego punktu widzenia jest to bardzo proste: zdobywasz płytę instalacyjną ze swoją wybraną dystrybucją (zobacz rozdział: Jaki Linux, czyli przegląd dystrybucji), instalujesz ją, przy czym większość instalatorów domyślnie wykrywa twoją instalację Windows i tworzy osobą partycję dla Linuksa, możliwe jest więc używanie obu systemów, przy czym na starcie wybieramy, który chcemy uruchomić. Dodatkowo niektóre systemy Linux oferują możliwość eksportu niektórych właściwości dotychczas używanego systemu - np. tapety i dokumentów. Jeżeli po przeczytaniu poprzedniego rozdziału wybrałeś dla siebie odpowiednią dystrybucję, oto proste wskazówki, które mogą ułatwić ci migrację na system Linux:
Porównanie systemów
[edytuj]Linux to nie Windows, należy o tym pamiętać. Oto cechy, które są zdecydowanie lepsze w systemie Linux:
|
Uwaga!
|
Dochodzimy do następujących wniosków:
- Jeszcze raz powtórzmy: Linux to nie Windows. Są dystrybucje podobne zewnętrznie, ale to nie to samo.
- Linux jest zwykle ignorowany przez koncerny informatyczne, płatne oprogramowanie jest często niedostępne w wersjach dla Linuksa. Istnieje za to dostęp do bezpłatnych, często wolnych zamienników komercyjnego oprogramowania.
- Używając wolnych systemów, czyli np. Linux, angażujesz się w ruch, którego jednym z zadań jest walka z komercją. Spójrzmy prawdzie w oczy: wielkim korporacjom nie zależy na tobie, twoich wymaganiach, potrzebach czy oczekiwaniach. Mogą twierdzić inaczej, ale prawda jest inna.
- Nie przejmuj się wirusami, czy spyware, wersjami płatnymi, demo, rejestracją, aktywacją oprogramowania. Po prostu używaj Linuksa i czerp z tego radość!
Zobacz też
[edytuj]- Migracja na Linuksa - wskazówki do przeprowadzenia migracji na wortalu jakilinux.org
Przypisy
[edytuj]- ↑ Steam beta dla linuksa - Komputer świat.pl
- ↑ Istnieje wolne oprogramowanie Wine dla Linuksa, umożliwiające uruchomienie dużej liczby popularnych programów i gier dla Windows w tym systemie. Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu.