Linux/rm

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Nazwa[edytuj]

rm - usuwa pliki i katalogi Jest to jedno z podstawowych poleceń w trybie konsolowym w systemie Linux (także Unix). Rm nie jest wbudowanym poleceniem basha, tylko osobnym programem.

Składnia[edytuj]

rm [opcje]... lista plików i katalogów

Opis[edytuj]

rm usuwa każdy podany plik. Domyślnie nie usuwa katalogów.

Jeśli plik jest niezapisywalny, standardowym wejściem jest terminal, a nie podano opcji -f ani --force lub *podano* opcję -i lub --interactive, to rm pyta użytkownika czy usunąć plik. Jeśli odpowiedź nie zaczyna się od `y' lub `Y', plik jest pomijany.

GNU rm, podobnie jak każdy inny program, który używa funkcji getopt do rozbioru swoich argumentów, pozwala na używanie opcji -- do wskazania, że wszystkie następne argumenty nie są opcjami. Aby skasować plik o nazwie -f w bieżącym katalogu, można wpisać:

           rm -- -f

albo

           rm ./-f

Stosowanie przez uniksowy program rm pojedynczego znaku - do tego samego celu pochodzi sprzed rozwoju standardowej składni getopt.

Opcje[edytuj]

-d, --directory

Usuwa katalogi za pomocą `unlink' zamiast użycia `rmdir' i nie wymaga by katalogi były puste przed próbą skasowania. Działa to tylko jeśli mamy odpowiednie uprawnienia a system obsługuje `unlink' w odniesieniu do katalogów. Ponieważ kasowanie w ten sposób katalogów powoduje, że wszystkie pliki w skasowanym katalogu nie posiadają przypisań, rozsądnie jest użyć fsck na systemie plików po dokonaniu takiej operacji.

-f, --force

Ignoruje nieistniejące pliki i nigdy nie pyta użytkownika. Ignoruje uprzednią opcję --interactive (-i).

-i, --interactive

Dla każdego z plików prosi o potwierdzenie usunięcia. Jeśli odpowiedź nie zaczyna się od `y' lub `Y', plik jest pomijany. Ignoruje uprzednią opcję --force (-f).

-r, -R, --recursive

Usuwanie rekurencyjne. Usuwane są także katalogi wraz z całą zawartością. Tej opcji należy używać bardzo ostrożnie.

Napisane przez Paula Rubina, Davida MacKenzie, Richarda Stallmana i Jima Meyeringa.