Przejdź do zawartości

Linux - wprowadzenie/Układ książki

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Podręcznik jest częścią Linux Documentation Project i został napisany w celu nauczenia podstaw umożliwiających zrozumienie pozostałych materiałów, które można znaleźć na stronie Projektu. Jako taki, dostarczy ci podstawowej wiedzy, której potrzebuje każdy, kto zaczyna pracę z systemem Linux, starając się jednocześnie nie wynajdować na nowo koła. Dlatego możesz oczekiwać, że ta książka będzie niekompletna i przepełniona odnośnikami do źródeł lub materiałów z dodatkowymi informacjami na temat twojego systemu, znajdujących się w internecie i w twoim systemie.

Rozdział ten jest wstępem do tematu Linuksa, następne dwa omawiają absolutnie podstawowe polecenia. Rozdział 4 oraz 5 omawiają trochę bardziej zaawansowane, lecz nadal podstawowe zagadnienia. Rozdział 6 jest obowiązkowy, aby móc kontynuować czytanie, ponieważ omawia edytowanie plików, umiejętność, której musisz się nauczyć, żeby z początkującego zamienić się w użytkownika. Następne rozdziały omawiają bardziej zaawansowane zagadnienia, z którymi będziesz obcować na co dzień pracując z Linuksem.


Wszystkie rozdziały kończą się ćwiczeniami, które sprawdzą czy jesteś przygotowany na następny.


Rozdział 1: Czym jest Linux?: Czym jest Linux, jak powstał, jego plusy oraz minusy, jaka jest jego przyszłość, kto powinien go używać oraz instalacja na komputerze.


Rozdział 2: Szybki start: Początki, logowanie do systemu, podstawowe polecenia, gdzie znaleźć pomoc.


Rozdział 3: O plikach i systemach plików: System plików, ważne pliki i katalogi, ich zarządzanie, ochrona swoich danych.


Rozdział 4: Procesy: Zrozumienie i zarządzanie procesami, procedury uruchamiania i wyłączania, przełożone zadania, powtarzające się zadania.


Rozdział 5: Przekierowania wejścia\wyjścia: czym są standardowe wejścia, wyjścia oraz błędy i jak tych rzeczy używać z linii komend.


Rozdział 6: Edytory tekstu: Dlaczego powinieneś nauczyć się korzystać z edytora, omówienie najbardziej popularnych edytorów.


Rozdział 7: Nie ma to jak w... katalogu domowym: Konfigurowanie osobistego środowiska graficznego, tekstowego i dźwiękowego, ustawienia dla użytkowników nie mówiących po angielsku, porady instalacji dodatkowego oprogramowania.


Rozdział 8: Drukarki i drukowanie: Konwersja plików na format do drukowania, ich drukowanie, rozwiązywanie problemów z drukarką.


Rozdział 9: Podstawowe techniki archiwizacji: przygotowanie danych do archiwizacji, omówienie przydatnych narzędzi, zdalna archiwizacja.


Rozdział 10: Sieć: Omówienie narzędzi sieciowych i aplikacji użytkowych wraz z krótkim omówieniem deamonow oraz bezpieczeństwa sieci.


Rozdział 11: Dźwięk i obraz: dźwięk oraz obraz, włączając w to technologię Voice over IP oraz nagrywanie dźwięku.


Dodatek A: I co dalej?: Jakie ksiązki przeczytać i jakie strony odwiedzić po przeczytaniu tego podręcznika.


Dodatek B: polecenia DOS-a i Linuksa: porównanie.


Dodatek C: Cechy powłoki: Jeżeli kiedykolwiek zdarzy ci się gdzieś utknąć, te tabele mogą być punktem zaczepienia. Jest to także doskonały argument, gdy szef nalega, że TY powinieneś używać JEGO ulubionej powłoki.