Linux - wprowadzenie/Uzyskiwanie pomocy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bądź ostrzeżony[edytuj]

W Gnu/Linuks chodzi o to, by stać się bardziej samodzielnym. I jak zwykle w tym systemie, istnieje kilka sposobów na osiągnięcie celu. Najpospolitszym sposobem otrzymywania pomocy jest znalezienie kogoś kto wie, a jakkolwiek cierpliwe i pokojowe jest społeczeństwo linuksowe, prawie wszyscy będą oczekiwali, abyś spróbował przynajmniej jednej z niżej opisywanych metod; jeżeli zauważą, że tego nie zrobiłeś ich wyrażanie swojej opini może być trochę niekulturalne.


Strony podręcznika Man[edytuj]

Wielu początkujących użytkowników boi się stron podręcznika man (ang, manual), ponieważ są one źródłem ogromnej ilości dokumentacji. Strony te są jednak podzielone, jak zresztą zobaczysz w poniższym przykładzie man man.

Strony podręcznika man zazwyczaj odczytujemy w oknie terminala w trybie graficznym, lub, jeżeli wolisz, w trybie tekstowym. Wpisz polecenie jak niżej, a następnie wciśnij ENTER.

twojanazwa@twojkomputer~> man man

Dokumentacja stron podręcznika zostanie wyświetlona na twoim ekranie po tym jak naciśniesz ENTER

Tutaj wstawic dokumentacje mana

Przejdź, używając spacji, do następnej strony. Możesz się cofnąć do poprzedniej strony używając klawisza b. Gdy osiągniesz koniec dokumentacji, zazwyczaj program man zakończy działania, a ty ponownie zobaczysz znak zachęty. Naciśnij q jeżeli chcesz wcześniej opuścić stronę podręcznika man, lub gdy przeglądarka nie zakończyła pracy po osiągnięciu końca strony.