Przejdź do zawartości

Linux Mint/Instalacja kompilatora GCC

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Aby zacząć programowanie w naszym Linuksie Mintcie, potrzeba nam będzie kilka narzędzi - przede wszystkim zestaw kompilatorów GCC (GNU Compiler Collection). Najpierw sprawdzamy czy mamy go zainstalowanego w systemie. W tym celu wciśnij Menu -> Administracja - > Synaptic Menedżer Pakietów. W oknie wyszukiwania - Szybki filtr, wpisz GCC. Jeśli masz go zainstalowanego w systemie zobaczysz obok nazwy GCC kwadracik jest wypełniony kolorem. Jeśli nie jest zainstalowany kliknij kwadracik, ukaże ci się okno z opcją - Zaznacz do instalcji, którą kliknij, a następnie go zainstaluj. Zamykamy Synaptic Menedżer Pakietów. GCC czyli zestaw kompilatorów obsługuje kilka języków programowania jak:

  • C - obsługuje go kompilator gcc
  • C++ - obsługuje go kompilator g++
  • Objective-C - obsługuje go kompilator gobjc
  • Fortran - obsługuje go kompilator g77 oraz nowa implementacja Fortrana 95 o nazwie GFortran
  • Java - obsługuje go kompilator gcj
  • Ada - obsługuje go kompilator gnat

oraz eksperymentalnie

  • Pascal - obsługuje go kompilator gpc, chociaż w Linuksie Mint zainstalowany jest kompilator fpc

Jeśli nie jesteś pewny czy dany kompilator jest w systemie to kliknij Menu -> Administracja - > Synaptic Menedżer Pakietów i wyszukaj nazwę kompilatora np fpc.

Co to oznacza? Oznacza to że dzięki GCC możemy programować w C, C++,Objective-C, Fortanie, Javie, Pascalu etc. Właściwie to wszystko co potrzebujemy do programowania, poza programem w którym możemy zapisać kod do skompilowania, ale może to być najprostszy edytor tekstowy, W Linuksie Mintcie np gedit.

Jeśli nie mammy GCC, to możemy go zainstalować ręcznie z poziomu terminala.Wciśnij Menu -> Akcesoria -> Terminal i wpisz

 sudo apt-get install gcc