Przejdź do zawartości

Linux Mint/Wersje systemu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wersje systemu[edytuj]

Istnieje kilka wersji tego systemu, które są wydawane w różnych cyklach wydawniczych:

  • Main Edition jest to standardowa, oficjalna edycja Minta. Można ją uruchomić w trybie Live. Domyślne środowisko to Cinnamon (fork GNOME), ale są też wersje zaopatrzone w KDE, Xfce, Mate, LXDE, Fluxbox.Jednak są one wypuszczanie parę miesięcy później w stosunku do wersji ze środowiskiem Cinnamon. Wersja Main wydawana jest zarówno w rozmiarze płyty CD, czyli przeważnie ok. 700 MiB, jak i DVD (ok. 4 GiB). Posiada pełne wsparcie multimediów oraz oprogramowanie o zamkniętym (m.in. chronionym patentami) kodzie (np. flash, realplayer). Rozpowszechnianie tej wersji w krajach, gdzie to domyślnie instalowane oprogramowanie jest chronione patentami, może napotkać problemy. Wersja DVD zawiera dodatkowe oprogramowanie, takie jak Java, VLC, F-Spot, OpenOffice.org-base, Samba, tapety i dodatkowe
  • USA/Japan distribution disks (dawne Universal Edition) - wersja zaopatrzona w większość języków, wydawana jest w postaci Live-CD. Wersja ta różni się od Main tym, że może być ona dowolnie dystrybuowana w krajach, w których oprogramowanie zawarte w Main jest chronione patentami. (np. Stany Zjednoczone, Japonia - stąd nazwa). Dodatkowo posiada alternatywny bootloader sprawiający, że system może pracować na komputerach nie obsługujących graficznego bootloadera z Main Edition.
  • OEM - wersja przeznaczona dla producentów, którzy zaopatrują komputery w preinstalowany system Linux Mint (podobnie jak Windows Vista/Seven w laptopach).
  • Linux Mint Debian Edition (LMDE) - nowa wersja Minta oparta całkowicie na Debianie i jego repozytorium. Jest to całkowicie nowy projekt developerów Minta. Według informacji twórców, ma dziedziczyć po Debianie takie cechy jak stabilność, szybkość i responsywność. Ponadto nie wymusza na użytkowniku instalowania nowszych wersji ani nawet upgrade'ów, wystarczy aktualizacja pakietów.
  • Linux Mint Xfce - wersja z lekkim środowiskiem graficznym Xfce.
  • Linux Mint KDE - wersja z środowiskiem graficznym KDE.

Wszystkie wersje są dostępne zarówno na architekturę i386, jak i AMD64.