MS-DOS/Edytor tekstu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

MS-DOS Editor to prosty program do przetwarzania tekstu w stylu Windowsowego notatnika. Różni się od niego paroma względami np. posiada kursor-cień, który pozwala wstawić kursor w dowolnym miejscu tekstu. Program uruchamiamy wpisując komendę:

edit

Gdy edytor MS-DOS jest otwarty, możesz utworzyć nowy plik, wybierając „Plik”, a następnie „Nowy” z paska menu. Alternatywnie możesz otworzyć istniejący plik, wybierając „Plik”, a następnie „Otwórz” z paska menu.

Użyj klawiatury, aby wpisać lub edytować tekst w obszarze edycji.

Aby zapisać zmiany w pliku, wybierz „Plik”, a następnie „Zapisz” z paska menu. Jeśli zapisujesz plik po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o podanie nazwy pliku i wybranie lokalizacji, w której chcesz go zapisać.

Aby wyjść z edytora MS-DOS, wybierz „Plik”, a następnie „Wyjdź” z paska menu.

W Edytorze MS-DOS dostępnych jest kilka innych funkcji, takich jak możliwość wyszukiwania tekstu w pliku, zastępowania tekstu i wstawiania znaków specjalnych.

Interfejs programu[edytuj]

Wygląd i funkcje programu ma praktycznie takie same jak standardowy notatnik - ma pasek narzędziowy i pasek stanu, liczący przy okazji liczbę wierszy i kolumn. Jedyną różnicą są tylko dwie opcje, które nadają się praktycznie tylko do DOS'a:

  • Kursor-cień - Wystarczy stawić kursor w dogodnym miejscu (np. na środku by rozpocząć tytuł lub rozdział) i pisać.
  • Podział okna edycji na dwie kolumny - czyli edycja dwóch plików jednocześnie.