Magnetyczny rezonans jądrowy w chemii organicznej/Inne techniki
Widma Korelacyjne
[edytuj]Widma wielowymiarowe
[edytuj]Widma dwuwymiarowe
[edytuj]Widma dwuwymiarowe dzielą się na widma korelacyjne homojądrowe i heterojądrowe.
- Widma homojądrowe, takie jak 1H-1H COSY zawierają dwa rodzaje sygnałów: sygnały położone na diagonalnej i leżące poza nią. Sygnały leżące na diagonalnej odpowiadają sygnałom widma jednowymiarowego i mają takie same wartości przesunięć chemicznych w obu wymiarach. Sygnały leżące poza diagonalną pozwalają na korelowanie sygnałów pochodzących od różnych jąder za pomocą sprzężeń dipolowych lub sprzężeń skalarnych w zależności od przyjętej techniki.
- Widma Heterojądrowe – pozwalają na korelowanie sygnałów pochodzących od jąder atomów różnych pierwiastków. Wartości przesunięć chemicznych w obu wymiarach, są zazwyczaj bardzo różne. Najczęściej wykonuje się widma dwuwymiarowe za pomocą techniki HSQC.
Widma trójwymiarowe
[edytuj]Widma trójwymiarowe to widma pozwalające na korelowanie sygnałów pochodzących od jąder atomów różnych pierwiastków w trzech wymiarach.
Widma wielowymiarowe są niezwykle istotne w przypadku wykorzystywania spektroskopii NMR do ustalania struktury biopolimerów. |
Widma pseudodwuwymiarowe
[edytuj]Widma, które wykonuje się tak jak widma jednowymiarowe, a które obrazuje się w dwóch wymiarach. Do technik pseudodwuwymiarowych należy technika DOSY.
Widma COSY
[edytuj]Widma NOESY
[edytuj]Widma INADEQUATE
[edytuj]INADEQUATE jest skrótem od angielskiego wyrażenia Insensitive Natural Abundance DoublE QUAntum Transfer Experiment, które oznacza eksperyment z przekazaniem intensywności sygnału od jąder o dużej naturalnej zawartości w naturze do jąder o małej zawartości w naturze, normalnie słabo wykrywalnych w eksperymentach NMR. Ta technika NMR polega na zastosowaniu odpowiedniej sekwencji impulsów o częstotliwości radiowej, w wyniku czego z widma usunięty zostaje główny pik rezonansowy od danego jądra 13C, a pozostają tylko jego piki satelitarne. Występuje w odmianie jednowymiarowej (1D-INADEQUATE) oraz dwuwymiarowej (2D-INADEQUATE). Pierwsza z nich jest stosowana do wyznaczania stałych sprzężeń między jądrami 13C-13C, a druga do ustalania sieci wiązań między atomami węgla w cząsteczce. Ze względu na niewielką zawartość jąder 13C w cząsteczkach (ok. 1%) rejestracja widm INADEQUATE jest stosunkowo czasochłonna i przez to nie są one zbyt często stosowaną techniką NMR.