Mandrake Linux/Uruchamianie systemu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

System Mandrake Linux może być uruchamiany na kilka sposobów. W najprostszym przypadku znajdujemy się, gdy na komputerze znajduje się tylko jeden system operacyjny oraz w systemie Mandrake Linux jest tylko jedno konto użytkownika. W takim wypadku można pominąć ten rozdział.

Kilka systemów operacyjnych[edytuj]

Jeśli na komputerze mamy kilka systemów operacyjnych, spotkamy się z pewną sytuacją. Musimy wybrać system operacyjny, z jakiego chcemy korzystać. Sposób wybierania zależy od zainstalowanego programu do ładowania systemów operacyjnych. Oto sposoby wybierania systemów operacyjnych:

Program LILO w wersji tekstowej[edytuj]

Jeśli posiadasz program LILO w wersji tekstowej, na ekranie pojawiają się nazwy zainstalowanych systemów operacyjnych, zaś pod nimi tekst boot:. Należy wpisać nazwę systemu operacyjnego, z którego chcemy korzystać (zazwyczaj linux).

Program LILO w wersji graficznej[edytuj]

Jeśli posiadasz program LILO w wersji graficznej, na ekranie znajduje się lista systemów operacyjnych. Korzystając z klawiszy strzałek, należy podświetlić właściwy system operacyjny.

Właściwe uruchamianie systemu[edytuj]

Na ekranie widać wykonywane operacje. Jeśli wykonywanie powiodło się, obok wyświetlany jest komunikat OK, zaś jeśli wykonywanie się nie powiodło - komunikat Failed