Przejdź do zawartości

Mandriva 2006/Instalacja serwera z PHP 5

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Ten rozdział powstał jako uzupełnienie podręcznika PHP, jednak będzie on opisywał wiele szczegółów specyficznych dla dystrybucji Mandriva 2006, natomiast w podręczniku do PHP jest tylko miejsce na bardzo ogólny opis instalacji.

Opisana tutaj procedura instalacji dotyczy wersji Free (która jest dostępna za darmo), dla wersji płatnych (Discovery, PowerPack, PowerPack+) w zasadzie nie będzie się różnić, ponieważ zawierają one po prostu dodatkowe programy, które nie wpływają na działanie serwera.

Jakie pakiety będziemy instalować[edytuj]

W wersji Free są dostępne apache 2, PHP 5.0, oraz MySQL 4.1. Co prawda podręcznik PHP zaleca zainstalowanie najnowszych wersji (PHP 5.1 i MySQL 5.0), jednak wymaga to wyszukiwania i pobierania dodatkowych pakietów z wersji Mandriva Cooker (wersja testowa z najnowszymi wersjami programów).

Jeżeli zdecydujemy się zainstalować wersje dostępne w Mandriva 2006 Free (które do nauki powinny w zupełności wystarczyć), możemy to zrobić bardzo prosto. Jeśli mamy wszystkie 3 płytki instalacyjne Mandriva Free, to cała instalacja będzie się sprowadzała do wybrania potrzebnych pakietów i zainstalowania ich z płytek.

Wystarczy że wybierzemy pakiety:

apache-mod_php
MySQL

i automatycznie zostaną również zaznaczone do instalacji wszystkie potrzebne pakiety, w tym również serwer Apache 2.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zainstalowanie najnowszych wersji, musimy dodać repozytorium Cookera.

Konfiguracja Apache[edytuj]

Sprawdzenie poprawności instalacji[edytuj]

Żeby sprawdzić, czy serwer apache zainstalował się poprawnie, wpisujemy w przeglądarce

http://localhost

lub

http://127.0.0.1

Pierwsza wersja może nie działać w niektórych przeglądarkach (np. Mozilla Firefox), jeżeli mają one włączone autouzupełnianie adresu - w takim przypadku Firefox może zamienić ten adres np. na www.localhost.com, dlatego zawsze najlepiej używać tego drugiego zapisu.

W oknie przeglądarki powinna się pokazać strona informująca o tym, że serwer apache został zainstalowany poprawnie. Jeżeli nie się nie pokazuje, przeglądarka łączy się z tą stroną bez końca lub wyświetla błąd, oznacza to albo nieprawidłową instalację serwera apache, albo nieprawidłową konfigurację interfejsów sieciowych systemu.

Konfigurowanie interfejsu lokalnego[edytuj]

Żeby sprawdzić konfigurację interfejsów sieciowych systemu, a konkretnie interfejsu lokalnego (bo tylko ten nas w tym przypadku interesuje), należy w konsoli, po zalogowaniu na konto root'a wpisać polecenie:

ifconfig lo

które powinno dać wynik podobny do:

lo    Link encap:Local Loopback
     inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
     inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
     UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
     RX packets:315 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
     TX packets:315 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
     collisions:0 txqueuelen:0
     RX bytes:218165 (213.0 KiB) TX bytes:218165 (213.0 KiB)

Istotne elementy zostały pogrubione. Jeżeli nic się nie wyświetla, albo wyświetla się znacznie krótszy komunikat nie zawierający pogrubionych linijek, to oznacza że nasz interfejs lokalny nie jest poprawnie skonfigurowany. W takim przypadku może pomóc polecenie:

/etc/init./network restart

wykonane z uprawnieniami root'a. Wszystkie interfejsy zostaną wtedy skonfigurowane ponownie. Jeżeli i to nie pomoże, możemy skonfigurować interfejs lokalny ręcznie, poleceniem:

ifconfig lo 127.0.0.1

Po tym będzie na pewno działać (ale polecenie to pomoże tylko do momentu ponownego uruchomienia komputera).

Problemy z zainstalowaniem apache[edytuj]

Żeby sprawdzić, czy apache w ogóle się zainstalował, najprościej jest wpisać polecenie

man apache

Jeżeli wyświetli się komunikat

Nie ma strony manuala dla apache

oznacza to że z jakiegoś powodu pakiet apache w ogóle się nie zainstalował. Wyświetlenie się strony podręcznika o apache informuje nas że pakiet jest zainstalowany, ewentualne niedziałanie serwera może być spowodowane nieprawidłową konfiguracją lub innymi błędami.

Konfiguracja MySQL[edytuj]

Bardzo pomocne może okazać się zainstalowanie pakietu mysql-doc, który zawiera kompletną dokumentację do MySQL'a. Po zainstalowaniu tego pakietu, dokumentacja pojawi się w katalogu

/usr/share/doc/mysql-doc/

po otworzeniu pliku index.html zobaczymy spis treści. Dokumentacja jest niestety tylko po angielsku.

Konfiguracja PHP[edytuj]

PHP po zainstalowaniu generalnie nie wymaga konfigurowania - wszystkie potrzebne opcje ustawia się w konfiguracji serwera apache. PHP posiada własną konfigurację, ale ustawienia tam zawarte są przydatne tylko w niektórych przypadkach, są to zaawansowane opcje.