MediaWiki w obrazkach/Korzystanie z obrazków

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Rys. 7: obrazek wpleciony w tekst bez opisu i ramki
Rys. 8: obrazek w tabeli

Bardzo często jedna, dobra ilustracja jest warta więcej niż tysiąc słów. Nic zatem dziwnego, że oprogramowanie MediaWiki umożliwia zamieszczanie zdjęć i grafik. Podobnie jak z dodawaniem i edycją tekstu mogą to robić autorzy serwisu bez potrzeby pośrednictwa administratorów.

MediaWiki daje dość szeroki zasób możliwości dołączania obrazków do treści. W najprostszym wariancie (rys. 7) obrazek jest wpleciony w tekst z zachowaniem oryginalnych rozmiarów i bez żadnego opisu. Na większości serwisów ta forma wplatania obrazków w treść nie jest mile widziana z wielu różnych względów. Dużo lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie obrazka w tabeli (rys. 8).

Nie na wszystkich stronach uzasadnione jest tworzenie złożonych tabel, a nawet jeśli doda się tabele, nie zawsze jest sens umieszczać w niej wszystkie obrazki, które ilustrują tekst. Zalecanym w wielu projektach sposobem umieszczania pojedynczych obrazków jest stosowanie tzw thumbnaili - czyli miniaturek grafik, zawartych w szarej ramce z opisem (rys. 9). Oprogramowanie umożliwia skalowanie miniaturek w dowolnym zakresie - aż do oryginalnych rozmiarów obrazka.

Gdy istnieje potrzeba wstawienia dużej liczby obrazków do tekstu, oprogramowanie umożliwia automatyczne tworzenie tzw. galerii. W galeriach obrazki są automatycznie układane w tabelki, standardowo po 4 zdjęcia w rzędzie (rys. 10).

Pliki, w których zawarte są obrazki, muszą być załadowane na ten sam serwer, na którym jest zainstalowane oprogramowanie MediaWiki, lub w przypadku projektów realizowanych w ramach Fundacji Wikimedia w specjalnym repozytorium plików multimedialnych o nazwie Wikimedia Commons[1]. Wikimedia Commons jest sam w sobie osobnym projektem opartym na oprogramowaniu MediaWiki, który nie zawiera prawie wcale tekstów, a tylko pogrupowane w kategorie setki tysięcy zdjęć, grafik, filmów i muzyki, z których wszystkie są dostępne na wolnych licencjach i które można swobodnie wykorzystywać we wszystkich projektach Wikimedia bez konieczności przenoszenia plików do poszczególnych projektów.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wstawiać obrazki do stron, zapoznaj się z rozdziałem Wstawianie obrazków w części dla początkujących edytorów.


Rys. 9: pomniejszony obrazek z opisem, tzw thumbnail
Rys. 10: galeria obrazków


Strony z opisami grafik[edytuj]

Rys. 11: strona opisu obrazka - część górna
Rys. 12: strona opisu obrazka - część dolna

Po kliknięciu na obrazku, niezależnie od tego w jaki sposób został wstawiony do tekstu, następuje przejście do specjalnej strony poświęconej tylko temu obrazkowi. Strony specjalne z obrazkami, podobnie jak strony kategorii są generowane przez oprogramowanie automatycznie, ale też zawierają sekcje, które mogą edytować autorzy serwisu.

Na samej górze strony specjalnej obrazka (1 na rys. 11) znajduje się dokładna nazwa pliku, w którym zapisany jest ten obrazek. Powyżej, jak w każdej stronie MediaWiki znajduje się zbiór zakładek, który jest jednak trochę inny od zakładek na zwykłych stronach (2 na rys. 11) a bezpośrednio pod nazwą pliku znajdują się linki do stałych sekcji strony. Wreszcie, nieco poniżej jest to co najważniejsze, czyli sam obrazek (3 na rys. 11). Obrazek ten jest zwykle przedstawiony w oryginalnej jego rozdzielczości, chyba że jest on wyjątkowo duży.

Tuż pod obrazkiem jest link do pliku zawierającego przedstawianą grafikę (4 na rys. 12) i krótka informacja o jego wielkości oraz typie. Po kliknięciu na ten link, zależnie od konfiguracji używanej przeglądarki internetowej oryginalny plik zostanie wyświetlony w oknie przeglądarki, w oknie odpowiedniego programu do oglądania grafik lub plik ten zostanie zapisany na twardym dysku użytkownika. Nieco poniżej, w przypadku, gdy plik nie znajduje się na serwerze danego projektu, lecz w Wikimedia Commons znajduje się specjalny szablon (5 na rys. 12) informujący o tym fakcie z linkiem do analogicznej strony opisu tego obrazka na Commons.

Omówione dotychczas sekcje strony z opisem grafiki stanowią jej część automatycznie generowaną przez oprogramowanie. Sekcja Summary (6 na rys. 12) powinna zostać uzupełniona przez osobę, która zamieściła plik z obrazkiem na serwerze projektu. Sekcja ta zawiera zwykle krótki opis zawartości obrazka oraz informację o tym kto jest jego autorem i skąd ten obrazek pochodzi oraz ewentualnie czasem kiedy został wykonany.

Sekcja Licensing (7 na rys. 12) zawiera informacje prawne na temat obrazka. Informuje ona na jakiej licencji jest on udostępniony. Sekcja ta jest istotna dla osób, które chciałyby wykorzystać ten obrazek poza danym serwisem - np. na swojej stronie WWW, czy w pisemnej pracy swojego autorstwa. Sekcja ta również powinna być wypełniona przez osobę, która umieściła plik na serwerze projektu. Sekcja ta nie występuje w części serwisów, a zamiast tego informacje prawne są umieszczane w sekcji "Summary".

Czasami zdarza się też, że przy obrazku nie ma żadnych informacji prawnych a nawet jego opisu ogólnego. Wówczas, gdy zamierza się wykorzystać ten plik poza danym serwisem należy się zwrócić z prośbą o uzupełnienie tych danych do osoby, która umieściła go na serwerze lub do administratorów projektu.

Ostatnia sekcja strony z opisem obrazka o nazwie Odnośniki do pliku (8 na rys. 12) zawiera listę zwykłych stron, w których ten obrazek został zamieszczony. Sekcja ta jest automatycznie generowana przez oprogramowanie. Oprócz tego, gdy plik był modyfikowany przez innych użytkowników pojawia się ostatnia sekcja automatyczna o nazwie Historia. Zawiera ona listę kolejnych aktów wgrywania kolejnych wersji tego samego pliku wraz z datami oraz informacją, kto tego dokonał.

Oprogramowanie MediaWiki nie udostępnia funkcjonalności bezpośredniego edytowania na stronie plików z obrazkami. Czasami jednak edytorzy kopiują je do swojego komputera, dokonują korekt (np: kadrowanie, korekta kolorów itp.), a następnie ponownie ładują na serwer projektu.

Przypisy[edytuj]

  1. Strona główna Wikimedia Commons