Mentalizm/Jak podwoić szybkość czytania

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Badania pokazały, że czytanie fotograficzne oraz szybkie czytanie z bardzo dużymi prędkościami jest niemożliwe przy zadowalającym poziomie zrozumienia czytanego tekstu. Mimo to szkoły szybkiego czytania od lat oferują specjalistyczne kursy, obiecując olbrzymią poprawę szybkości i jakości czytania. W rzeczywistości jednak wystarczy skupić się tylko na kilku elementach techniki czytania, by poprawić szybkość dwu- lub nawet trzykrotnie, szczególnie przy czytaniu prostych tekstów w rodzimym języku.

Jak podwoić prędkość czytania[edytuj]

Nawet najbardziej przeciętny człowiek bez zbędnych dodatków może zacząć czytać z szybkością 400 słów na minutę, gdy przeciętna szybkość to około 200 słów. Już za chwilę pokażę Ci, jak i Ty możesz to zrobić po kilkunastu minutach ćwiczeń. Z tego też względu warto mieć na uwadze nieszczere zamiary szkół i akademii szybkiego czytania, nastawionych na zysk raczej niż na przekazywanie praktycznych umiejętności. Naprawdę ubolewam, że pieniądz zajął w naszym społeczeństwie tak wysokie stanowisko, ileż nieszczerości i szalbierstwa rodzi się z tego powodu. Takie szkoły czytania za niemałe pieniądze obiecują złote góry, a sporo uczestników kursów kończy z frustracją i narzuconym poczuciem winy, że nie udało im się osiągnąć obiecanych wyników.

Mając na uwadze regułę Pareto znaną pod nazwą 80/20, czyli maksymalizując efekty i jednocześnie minimalizując wkład, pozwoliłem sobie przytoczyć poniższy mini poradnik. Dzięki niemu osiągniesz co najmniej wyznaczoną badaniami NASA granicę szybkości 400 słów/minutę podczas czytania, a jeśli zechcesz potrenować więcej - będziesz czytać jeszcze szybciej. Nie będę ukrywał, że tworząc ten poradnik skorzystałem w dużej mierze z przekazanych przez Timoty'ego Ferrisa informacji w jego świetnej książce Czterogodzinny tydzień pracy, które odrobinę zmodyfikowałem zgodnie ze swoją wiedzą[1]. Poświęć więc kilkanaście minut i sprawdź, jak szybko możesz czytać.

Większość ludzi jest w stanie zwiększyć szybkość czytania o 200% bez zmniejszenia stopnia zrozumienia tekstu, korzystając z tych czterech prostych wskazówek. Zanim przystąpisz do ćwiczeń przygotuj jakąś beletrystyczną powieść lub inny tekst. Będziesz też potrzebować wskaźnika, np. długopisu ale wystarczy też Twój palec wskazujący (lub inny). Większość kursów szybkiego czytania uczy tylko tych kilku rzeczy i niczego więcej, więc nie warto angażować w nie swojego czasu i pieniędzy.


Informacja

Przeczytaj jedną stronę wybranej książki i zmierz czas, jaki Ci to zajęło. Następnie policz liczbę słów w dowolnych dziesięciu wersach, podziel tę liczbę przez 10 i pomnóż przez liczbę wersów na stronie. W ten sposób, jak już się zapewne domyślasz, otrzymasz średnią liczbę słów na stronie. Zapamiętaj tę liczbę i swój czas. Teraz wykonaj poniższy trening, który zajmie Ci nie więcej niż 10 minut:

  1. Dwie minuty - czytaj tak szybko jak potrafisz, przesuwając palec, ołówek czy kursor wzdłuż czytanych wersów. Nie cofaj wskaźnika, ale przesuwaj go płynnym ruchem do przodu - w ten sposób unikniesz regresji, która spowalnia czytanie.
  2. Trzy minuty - rozpoczynaj ruch wskaźnikiem od drugiego lub trzeciego słowa w wersie i kończ na drugim lub trzecim wyrazie od końca. Wykorzystasz tak widzenie obwodowe, przeczytasz całe zdanie przy krótszym ruchu oczu.
  3. Dwie minuty - czytanie odbywa się przy pomocy krótkich, fotograficznych ujęć, zwanych sakadami (fiksacje wzrokowe). Spróbuj ograniczyć liczbę takich ujęć w wersie do dwóch, na trzecim wyrazie od początku i trzecim od końca. Jest to możliwe prawie w każdym pisanym tekście.
  4. Trening - poćwicz czytanie zbyt szybkie, aby w pełni zrozumieć tekst, ale z wykorzystaniem powyższych trzech technik. Przeczytaj tak np. pięć stron, a potem kontynuuj z wygodną dla Ciebie prędkością. W sposobie, jaki postrzegamy, występuje tzw. efekt kontrastu, często pokazuje się to na przykładzie jazdy samochodem: kiedy jedziesz 80 kilometrów na godzinę, może wydawać Ci się to dużo. Jednak gdy np. zjeżdżasz z autostrady, na której jechałaś 120 kilometrów na godzinę, zwalniając do 80, ta prędkość wyda Ci się bardzo wolną.

Po wykonaniu tych ćwiczeń jeszcze raz sprawdź prędkość swojego czytania, mierząc czas czytania jednej strony i korzystając z poznanych technik. Przeciętna szybkość czytania wynosi dla tekstów w języku polskim około 240 słów/minutę. Jeżeli przed treningiem udało ci się przeczytać stronę, na której znajduje się 400 słów w minutę i 15 sekund, oznacza to, że prędkość Twojego czytania wynosiła 320 słów/minutę. Jeżeli teraz czytasz tę stronę w ciągu 30 sekund - Twoja prędkość zwiększyła się ponad dwukrotnie, a Ty należysz do 1% najszybciej czytających ludzi na świecie.

Zobacz też[edytuj]

Literatura uzupełniająca[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  1. Ferris, Timothy. "The 4-Hour Workweek." (2007).