Przejdź do zawartości

Mentalizm/Wprowadzenie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Derren Brown to jeden z największych współczesnych mentalistów. Jego praca i twórczość była mi inspiracją do napisania tej książki.

Jeszcze zanim Simon Baker wcielił się w rolę inteligentnego i przystojnego konsultanta Kalifornijskiego Biura Śledczego w popularnym dziś serialu, pojęcie mentalista oznaczało jedynie iluzjonistę, znającego doskonale zawiłości ludzkiej psychiki i wykorzystującego tę wiedzę w swoich estradowych trikach. Serial stworzył jednak nowy paradygmat i od tej pory mentalistą nazywamy osobę, którą cechuje przenikliwość, wykorzystującą umiejętność hipnozy i sugestii dla wpływania na i kontrolowania myśli innych ludzi. Idąc za ciosem stworzyłem niniejsze kompendium, będące wyznacznikiem nowej, pragmatycznej dziedziny - mentalizmu. Masz dziś więc okazję poznać drogi czytelniku, jakie mechanizmy kryją się za działaniami fikcyjnego pana Patricka Jane, ale także tak wielkich współczesnych mentalistów, jak Derren Brown czy Keith Barry.

Korzystając z osiągnięć współczesnej pedagogiki przedstawię Ci w przejrzysty sposób wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, psycholingwistyki, a także tak kontrowersyjnych dziedzin jak programowanie neurolingwistyczne czy hipnoza. Z kart tej książki dowiesz się m.in. dlaczego edukacja w większości krajów jest nieefektywna, jak zapamiętywać tysiące mnemonów, czyli jednostek informacji, jak czytać przynajmniej dwukrotnie szybciej niż obecnie i wreszcie jak wpływać na tożsamość swoją i znanych Ci osób, jak i kogo można hipnotyzować, jak uwodzić, dlaczego pseudonaukowe dziedziny wiedzy są tak popularne oraz wiele innych rzeczy.

Mogę Cię zapewnić, że dołożyłem wszelkich starań, aby zawarta tutaj wiedza pochodziła z rzetelnych i sprawdzonych źródeł, w pierwszej kolejności z mojego własnego doświadczenia i obserwacji, następnie z uznanych dzieł i publikacji innych mentalistów, mnemonistów i sawantów. Nie traktuj też tej książki jako szczegółowy zbiór wszystkich dostępnych danych a raczej jako punkt wyjścia, zawierający najważniejszą, skondensowaną wiedzę, mający wzbudzić Twoją ciekawość i rozpalić w Tobie pasję. Dlatego każdy rozdział kończy spis literatury z najwyższej półki, który pozwoli Ci jeszcze lepiej poznać interesujący Cię temat.

Książkę niniejszą podzieliłem w sposób konstruktywny na kilka głównych części, aby zoptymalizować proces zapamiętania materiału. Dzięki temu łatwiej przyswoisz sobie praktyczną wiedzę z szeroko pojętego mentalizmu. Rozdziały rozpoczęte są krótkimi podsumowaniami, w których znajdziesz wszystkie istotne informacje. W treść wplotłem pytania i praktyczne zadania, dzięki którym jeszcze lepiej zaczniesz posługiwać się opisywanymi umiejętnościami. Jednym ze sposobów na zwiększenie Twojego zaangażowania emocjonalnego jest zwracanie się do Ciebie bezpośrednio w drugiej osobie, dzięki czemu łatwiej mi będzie wpłynąć na Twój nastrój i dzięki czemu lepiej zapamiętasz to, co chcę Ci przekazać.

Jeszcze jedna sprawa tytułem wstępu. Większość dostępnych dziś książek elektronicznych nie nadąża z duchem czasu i pozostaje w tyle za rozwojem technologicznym. Przy dzisiejszych możliwościach kopiowania materiałów nie ma potrzeby ich ochrony standardową ustawą o prawie autorskim lub za pomocą technicznych ograniczeń, które tylko zniechęcają czytelników. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom udostępniam to bogate kompendium na liberalnej licencji Creative Commons, która pozwala Ci na rozpowszechnianie, przedstawianie i zmienianie niniejszej książki jedynie w celach niekomercyjnych oraz tak długo jak utwory zależne będziesz obejmował tą samą licencją. Jeżeli zakupiłeś tę książkę, to szczerze dziękuję, gdyż jest to najwyższym wyrazem uznania dla mojej pracy.

Zapraszam do czytania.