Microsoft Office 2007/Otwieranie i zapisywanie dokumentów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poważną wadą początkujących użytkowników komputera jest "umiejętność" napisania dokumentu i później zamknięcie systemu, co spowoduje, że nasz dokument po prostu ginie i nie można go odzyskać. Tak więc umiejętność zapisywania i otwierania plików (nie tylko pakietu Office) jest tak konieczna do nauczenia się, jak nauka czytania i pisania. Pokażemy, jak to zrobić:

Zapisywanie plików pakietu Office[edytuj]

Aby móc cokolwiek otworzyć, najpierw trzeba to coś zapisać, więc najpierw opanujmy umiejętność zapisywania. Po napisaniu dokumentu, klikamy na przycisk pakietu Office i wybieramy Zapisz jako.... Mamy tam do dyspozycji kilka opcji (na przykładzie Worda):

  • Dokument programu Word - normalny dokument, który może być otwarty obecnie TYLKO w pakiecie Office 2007 (bądź po zainstalowaniu konwertera). Jeżeli będziemy pracować w takim dokumencie w innym komputerze, wyposażonym w starszego Office'a, pliku nie będzie można otworzyć.
  • Szablon programu Word - szablon, z którego możemy tworzyć nowe, podobne dokumenty, działający TYLKO w Office 2007.
  • Dokument programu Word 97-2003 - dokument, który otworzymy na każdym komputerze, wyposażonym w pakiet Office 97-2007. Przydatny, gdy będziemy pracować na starszych Office'ach, jednak nie wszystkie nowe funkcje pakietu mogą zostać dołączone.
  • PDF lub XPS - ta opcja pojawi się, gdy pobierzemy specjalny dodatek. Umożliwia on zapis w plikach PDF lub XPS, który może być uruchomiony na każdym komputerze z programem Adobe Acrobat Reader lub Microsoft XPS Viewer.
  • Inne formaty - pojawia się okno wyboru znane z starszych pakietów z większą ilością opcji, m.in. Strona sieci web (strona internetowa), Zwykły tekst (który można otworzyć np. w Notatniku) oraz Works 6.0 - 9.0 (dokument pakietu Works).

Gdy zapiszemy dokument w wybranym miejscu, a będziemy go później zmieniać, wystarczy, że przy kolejnym zapisie wybierzemy Zapisz zamiast Zapisz jako....