Przejdź do zawartości

Microsoft Windows NT/Aktualizacja komputera

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Uwaga! Od 8 kwietnia 2014 r. system Windows XP nie jest już wspierany przez firmę Microsoft. Jeśli użytkownik wciąż z niego korzysta, czyni to na własne ryzyko. Wsparcie dla Windows Vista zakończyło się 11 kwietnia 2017 r.

System jak nowy[edytuj]

Sprawdzanie aktualizacji[edytuj]

  1. Kliknij menu start→mój komputer (PPM)→właściwości→zakładka "aktualizacje automatyczne"
  2. Jeśli chcesz wybierać komponenty do instalacji wybierz opcję "powiadom mnie". Jeśli nie chcesz głębszej integracji w ten proces, wybierz inną opcję (po za wył. aktualizacje) i podaj godzinę rozpoczęcia pobierania i instalowania aktualizacji

Ręczne pobieranie aktualizacji[edytuj]

Zazwyczaj same aktualizacje krytyczne nie wystarczą. Czasami potrzeba ich więcej.

  1. Uruchom przeglądarkę internetową IE - tylko za jej pomocą zainstalujesz aktualizacje, gdyż jest ona ściśle związana z systemem.
  2. Uruchom stronę update.microsoft.com . Jeśli nie mamy wtyczki ActiveX, pojawi się stosowny komunikat. Zgadzamy się a jego instalację. Inny wypadek to także potwierdzenie komunikatu "Internet Explorer - informacje o zabezpieczeniach" klikamy na przycisk "uruchom"
  3. Ujawni się nowa strona z przyciskami "Expresowa" i "niestandardowa". Pierwszy, pozwala na aktualizacje bardzo podobną do wskazówki powyżej. Nie do końca nam o to chodzi, więc wybieramy niestandardową procedurę.
  4. Strona poprosi o "aktualizację" systemu by móc ją wykonać. W praktyce chodzi o sprawdzenie legalności oprogramowania. Zgadzamy się na wszystko i brniemy dalej...
  5. Po chwili zobaczysz listę aktualizacji.

Aplikacje na czasie[edytuj]

System Windows XP został wyprodukowany w 2001 roku. Ta odległa data odbija się na wbudowanych fabrycznie programów. Są one po prostu zdezaktualizowane. Sprawdzenie każdej aplikacji z osobna czy aby przypadkiem nie ma nowszej wersji, jest czasochłonne. Lepiej będzie, jeśli zaprzęgamy do tego program, który to sam sprawdza. W naszej książce opiszemy program Update Checker:

  1. Pobieramy, instalujemy i uruchamiamy program. By wykonał za nas tą robotę (jest w miarę dokładny, przeszukuje cały dysk - rzadko, ale zdarza się że wykrywa aplikacje których nie mamy w komputerze np. pozostawione instalatory) klikamy na jego ikonkę w zasobniku systemowym PPM i wybieramy opcję "przeskanuj"
  2. Po chwili pojawi się dymek z informacją ile programów wymaga aktualizacji, także do wersji beta. Klikamy ponownie na ikonkę w tray'u LPM, to odeśle nas do strony internetowej z wynikami.
  3. Możemy je ściągnąć klikając na ikonkę pobierania.

Inne programy tego typu to np. Update star, który wykonuje takie badania na bieżąco.