Microsoft Windows NT/Co się dzieje przy starcie
Od przyciśnięcia przycisku na obudowie do pojawienia się znajomych ikonek i paska, upływa dość dużo czasu. Chciałbyś wiedzieć, co się wtedy dzieje? I dlaczego tak długo? To czytaj ten artykuł.
W każdej fazie jest zalążek "w skrócie", który objaśnia co prawda właśnie w możliwym skrócie, ale jest to tekst nie dla każdego zrozumiały - ponadto, pogrubione zostały te, które można przyspieszyć.
Faza 1: test POST
[edytuj]Od naciśnięcia przycisku zasilania komputer przez ok. kilka sekund komputer wykonuje tzw. POST czyli przeprowadzenie testu urządzeń (tych klocków w obudowie) do których jest podłączony. Wtedy jeszcze monitor nie działa, czyli czas do jego uruchomienia trwa przeciętnie 350 milisekund (nie licząc powolnego pojawiania się obrazu na ekranie).
Gdy na tym etapie coś może szwankować, komputer wtedy wydaje różne "melodyjki" z głośniczka systemowego - wtedy uważajmy, bo to oznacza że coś nie działa. Zapamiętujemy liczbę piknięć i ich szybkość, potem z tymi danymi odsyłamy się do naszego guru. Jeśli jest wszystko dobrze, komputer radośnie piknie tylko jeden raz i pokaże pierwszy ekran (zdjęcie 1).
Ale to nie koniec. W drugim ekranie wykona jeszcze jeden test - trwa niecałą sekundę.
W skrócie
Faza 2: rozruch
[edytuj]Jeśli w tym momencie jest włożona jakaś płytka, pendrive itd. to komputer bez potrzeby może próbować odczytać z niej to co jest - dlatego tak ważne jest aby po zakończeniu pracy z komputerem, wyjmować wszystko co do tej pory włożyliśmy.
W skrócie
- Odczyt ustawień kolejności urządzeń startowych z BIOS (ww. płytki)
- Uzyskanie dostępu do dysku
Faza 3: BootLoader
[edytuj]W tym momencie komputer przestaje wykonywać swoje skomplikowane czynności i przechodzi do uruchomienia systemu. Objawia się to logiem Windows XP i przesuwaną wstążką. Jest to najdłużej działająca czynność.
W innym wypadku, gdy mamy zainstalowane 2 lub więcej systemów, komputer pyta o wybranie jednego z nich.
W skrócie
- Uruchomienie programu Ntldr
- Ładowanie plików systemowych
- Przełączenie procesora na 32-bity
- Odczyt systemu plików (FAT, NTFS)
- Odczyt pliku boot.ini
Faza 4: Załadowanie jądra systemu
[edytuj]Ta faza niczym szczególnym się nie objawia, jest po prostu ładowany bez informowania - dlatego po prostu przejdź dalej
W skrócie
- Ładowanie jądra (ntoskrnl.exe)
- Odczyt informacji z rejestru Windows
- Jądro uruchamia smss.exe
- Utworzenie zmiennych środowiskowych
- Uaktywnienie trybu graficznego (ikonki, pulpit)
- Uruchomienie menadżera logowania (winlogon.exe)
Faza ostatnia: Logowanie
[edytuj]Nareszcie, co? Jednak tutaj znowu wyjaśnienia, bo nie u każdego ono się pojawia. Jeśli masz kilka kont na komputerze by dzielić się z innymi współużytkownikami komputera, pewnie zwykle wpisujesz hasło. To zwykle często zajmuje czas, jeśli tego nie robisz. Dlatego, jeśli z komputera korzystasz tylko ty i sporadycznie ktoś inny, możesz włączyć tryb automatyczny, bez prawie całego logowania (wtedy komputer ogranicza się do uruchomienia jakiejś usługi)
w skrócie
- Uruchomienie pliku services.exe
- ... lsass.exe
- możliwość wprowadzenia danych logowania
- ...i weryfikacja tych danych
- Uruchomienie programów startujących razem z systemem.