Microsoft Windows NT/Instalacja Windows Vista i 7

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Windows Vista potrzebuje minimum 15 GB wolnego miejsca na dysku. Tak więc przy tworzeniu dysku C musimy mu na to tyle przynajmniej przeznaczyć - W przypadku Windows 7, potrzeba 16-20 GB (w przypadku wersji 64-bitowej) zalecane jest jednak by zarezerwować przynajmniej 20 GB w przypadku Visty, i 30 GB w przypadku siódemki. Nawet jeśli nie będziemy nic instalować na tej partycji (np. gier), to pozostaje jeszcze kwestia plików tymczasowych etc.

 1. Przygotowujemy płytę z systemem - wkładamy ją do napędu. Następnie uruchamiamy ją z pomocą programu rozruchowego - uruchamiamy instalator z płyty.
 2. Pojawi się pierwsza plansza z napisem windows loading files... i po jakimś czasie pojawi się instalator.
 3. Mamy trzy opcje do wyboru, które pytają o język. Ustawiamy (na Polski) w ten sposób:
  1. Language to install - Polski
  2. Time and currency format' - Polski (Polska)
  3. Keyboard or input metod - Polski (programisty)
 4. I klikamy na Dalej, oraz Instaluj teraz.
 5. Pojawi się okno o nazwie "Wpisz klucz produktu, aby dokonać aktywacji", gdzie przepisujemy kod z dostarczonego nam pudełka lub instrukcji. Jeśli go nie mamy (tymczasowo) możemy za darmo przetestować, klikając po prostu dalej i tak (lub odznaczamy automatyczną aktywację)
 6. W zależności od klucza, który mamy, może wyświetlić się okno z wyborem konkretnej edycji Windows Vista, na którą posiadamy licencję (w zależności od tego jak drogą kupiliśmy, tym więcej mamy do wyboru). Klikamy Dalej.
 7. W następnym kroku, akceptujemy licencję i przechodzimy do najważniejszej części instalatora - partycjonowania. Pierwsza opcja służy wyłącznie uaktualnieniu, więc jeśli nie mamy XP lub wcześniejszych systemów pozostaje opcja druga.
  1. Tworzymy nowy dysk, klikając na przycisk nowy, i w polu rozmiar wpisujemy w megabajtach, 15-20 GB a potem zastosuj.
  2. Widzimy że utworzyliśmy nowy dysk. Jeśli zostało nam jeszcze niepodzielone miejsce, warto przeznaczyć je do utworzenia pozostałych partycji.
  3. Jeśli już wcześniej posiadaliśmy utworzone partycje, których konfiguracja nam odpowiada (i dysk C ma przynajmniej 15-20 GB) nic nie przestawiamy
  4. Na koniec, formatujemy tylko główną partycję C, zwłaszcza jeśli mamy jakieś pliki na pozostałych (by ich nie skasować)
 8. Teraz pozostaje nam tylko czekać aż komputer uruchomi się ponownie.
 9. Pojawi się nowe okno do drobnych modyfikacji walorów estetycznych:
  1. W pierwszym kroku wybieramy: Nazwa użytkownika, ew. hasło i ikonkę
  2. w drugim kroku: Tapeta.
  3. W ostatnim: Aktualizacje automatyczne.
 10. Wcześniej pojawi się jeszcze okno z dobrze ustawioną datą i godziną, a na koniec klikamy rozpocznij
 11. Znowu będziemy musieli trochę poczekać, by komputer uruchomił się ponownie drugi raz. To koniec instalacji! Wystarczy się tylko zalogować.