Microsoft Windows NT/Instalacja Windows XP

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wersja wideo

  1. Przygotowujemy płytę z systemem - wkładamy ją do napędu. Następnie uruchamiamy ją z pomocą programu rozruchowego - uruchamiamy instalator z płyty. Dokładniej mówiąc, podczas gdy pojawi się druga plansza z "cyframi" to na samym dole będzie pisać Dowolny klawisz spowoduje uruchomienie instalatora z płyty cd.. wtedy naciskamy tak jak jest napisane, dowolny klawisz. Można dla pewności nacisnąć parę razy. Potem pojawi się kolejny napis, tym razem na górze "Instalator sprawdza konfiguracje sprzętową komputera".
  2. Teraz pojawi się niebieska, tekstowa plansza z nagłówkiem "instalator systemu Windows". Po krótkiej "przerwie", pojawi się komunikat o nazwie "zapraszamy do programu instalacyjnego". Naciskamy w tym momencie Enter.
  3. Kolejne okno to potwierdzenie licencji. Naciskamy F8.
  4. Teraz pojawi się tabelka z wyszczególnionymi partycjami (jeśli już jakieś istnieją). Jeśli nie ma żadnej na liście, naciśnij klawisz C aby utworzyć nową partycję. Musi być co najmniej jedna. Obszar niepodzielony na partycje, jest tylko wtedy, kiedy zostaje znaczna część dysku. Jeśli napisane jest, że jest 8 MB, nie należy się przejmować - to tylko "złudzenie". W rzeczywistości mamy obszar w pełni podzielony.
  5. Teraz przejdziemy do formatowania. Wybierz partycję, na której chcesz zainstalować system i kliknij Enter.
  6. Pojawi się teraz opcja formatowania. Wybieramy "Formatuj partycję stosując format plików NTFS". Nieważne jest, czy to szybkie, czy wolne. Następnie naciskamy F.
  7. Teraz będziemy musieli długo czekać. Instalator wykona sam w tym czasie format partycji, przekopiowanie plików z płyty (instalacja systemu), automatycznie zresetuje komputer i pokaże graficzny instalator, w którym też będziemy musieli trochę poczekać.
  8. Pojawi się okienko z ustawieniami. Pierwsze to opcje z ustawieniami lokalizacji i języka. Zostawiamy domyślne i klikamy Dalej.
  9. Wpisujemy swoje nazwisko lub nie, gdyż to będzie po prostu nazwa systemu. Możemy (jeśli mamy) też wpisać organizację. Klikamy dalej.
  10. Teraz przygotowujemy pudełko z kluczem do produktu systemu. Będzie on potrzebny do wpisania na ekranie. Po jego wpisaniu klikamy dalej. Jeśli wyskoczy błąd, zazwyczaj poprawiamy ewidentny błąd i próbujemy jeszcze raz.
  11. W następnym oknie podajemy nazwę komputera (w poprzednim było nazwy systemu) i ewentualne hasło. Stosujemy wg własnych upodobań i klikamy dalej.
  12. Ustawiamy datę i czas. zazwyczaj jest prawidłowa. Klikamy dalej.
  13. Po krótkiej chwili znowu pojawi się okienko - tym razem pyta o sieć. Wybieramy opcję standardową.
  14. Wpisujemy grupę roboczą lub przypisujemy komputer do konkretnej domeny (w przypadku serwera) i klikamy Dalej.
  15. Gdy odczekamy jeszcze kolejne kilka minut, komputer zostanie zresetowany i pojawi się wstępna konfiguracja komputera. Klikamy dalej.
  16. Pojawi się pytanie o automatyczne aktualizacje systemu Windows. Najlepiej zaznaczyć tak - system będzie samodzielnie pobierał aktualizacje plików systemowych bez naszej dodatkowej akceptacji. Jeśli jednak masz coś takiego na płycie (Microsoft prawdopodobnie już nie wydaje łatek dla systemu Windows XP) to możesz kliknąć "Nie w tej chwili".
  17. Następnie odczekujemy krótką chwilę na sprawdzenie naszego łącza internetowego. Następnie pojawi się przedostatnie pytanie "czy chcesz zarejestrować się na stronie Microsoft". W tym wybór należy do Ciebie.
  18. Ostatnie pytanie to nazwy kont użytkownika. Jeśli kilka osób w domu ma korzystać z oddzielnych kont, utwórz je w tym formularzu. Wszystko co nam zostało, to kliknięcie na przycisk "dalej".
  19. Gratuluję, właśnie zainstalowałeś system! Możesz się teraz zapoznać z obsługą