Microsoft Windows NT/Przeżyć zawieszenie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Zawieszenie komputera w systemach Windows, jest powszechnym zjawiskiem. Czasami można odzyskać albo nie. Nieodwracalnym błędem jest np. BSoD i jego pojawienie oznacza zazwyczaj utratę danych. Jednak mniejsza awaria nie oznacza równie tego samego. Większość takich zamrożeń można wtedy rozwiązać.

Rodzaje zawieszeń[edytuj]

Zazwyczaj najprostsze, jest czasami mylone z zawieszeniem. Przykład: Mamy uruchomionych masę programów. Jeden z nich się zamraża, nie dając nic zrobić. Dopiero po jakimś czasie się "odblokowuje" i jest znowu gotowy do pracy. Te zawieszenie to zazwyczaj "zamyślenie" systemu (lub procesora), jest to jeden z normalnych objawów (rzadziej, ale zdarza się takie zamyślenie także na Linuksach.)

Niekiedy zdarza się coś bardziej poważnego, i aplikacja zawiesza się na stale (poznać można po mniejszym hałasie dysku twardego i innych elementów, lub po mniejszej intensywności zapalania się kontrolki na obudowie komputera) Wtedy uruchamiamy magiczną trójkę - CTRL+ALT+DEL. Często przywraca stabilność. Jednak zakończmy zawieszony program przez zakładkę procesy, a nie aplikacje, bo ten drugi nie zamyka programu od razu.

Inny problem to zamrożenie lub pojawienie się BSoD'u. Ten pierwszy nie pozwala nam ruszać myszką czy czymkolwiek, a kiedy zdarzy się nam to w przypadku gier - pojawia się przeraźliwy dźwięk z gry (który powtarza 1 sekundową frekwencję). Nastomiast ten drugi, pokazuje niebieskie tło z białymi literami w tle. W obu przypadkach, trzeba zresetować komputer by przywrócić mu życie.

Po zawieszeniu[edytuj]

Po ponownym uruchomieniu komputera z zawieszenia, użytkownik zauważy jedno - utracił swoje dane, (później omówimy jak nie dochodziło do takich sytuacji). Dla komputera może być to groźniejsze - czasem są uszkadzane pliki systemowe.

Autozapis[edytuj]

Aby w przyszłości nie dochodziło do utraty danych przez zawieszenie, możemy się tym uchronić, stosując autozapis danych. Inaczej mówiąc, program będzie co określoną liczbę minut zapisywał naszą pracę w programem. Warunek jeden: przedtem musimy wskazać lokalizację pliku, chociaż niektóre programy potrafią w przypadku awarii, uruchomić ostatnio edytowany projekt jeśli w jakiś nieoczekiwany sposób go przerwano.