Microsoft Windows NT/Zabezpieczenia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Z powodu licznych luk wyłapywanych przez programistów tworzący wirusy komputerowe, często sama aktualizacja systemu i jego programów nie wystarczy - na przykład program może się przedrzeć przez nieaktualizowane biblioteki systemowe (w przeciwieństwie do linuksa, one są aktualizowane tak jak cała reszta systemu operacyjnego). Aktualizować ich nie można, ponieważ Microsoft tego nie robi. Na te i owe "luki" wypełnia dodatkowe oprogramowanie - antywirusowe, ochraniające nasze dane na komputerze, sieć i inne.

Antywrisusy, Antyspyware, Antymalware[edytuj]

Instalacja jednego z tych podstawowych programów, pozwala na skuteczną obronę przed szkodnikami. Czym się one różnią?

 • Antywirus - zwalcza wirusy komputerowe
 • Antyspyware - zwalcza programy szpiegujące
 • Antymalware - zwalcza inne Złośliwe oprogramowanie

Inne czynności[edytuj]

 • Aktywacja lub instalacja firewalla.
 • jak wcześniej, instalacja programu zabezpieczającego.
 • instalacja najnowszych łatek ze strony Windows Update - najlepiej ściągniętych i zapisanych na CD jeszcze przed instalacją - np. Komputer Świat 24/2011.
 • Korzystanie z najnowszych wersji programów - w wypadku IE i kilku innych, najlepiej wymiana ich, gdyż nowsze wersje nie są już przeznaczone dla XP
 • odebranie wszystkim użytkownikom logującym się do systemu praw administratora (tylko Windows XP)

Skanery antywirusowe online[edytuj]

Skaner to najstarszy i najprostszy sposób ochrony antywirusowej. Ich działanie polega na wyszukiwaniu określonej sekwencji bajtów w ciągu danych. Nie istnieje jednak taki antywirus, który by bezbłędnie sprawdził czy ściągnięty przez nas plik jest aby na pewno wirusem, a wręcz często nawet mogą podać fałszywy alarm. Tym zajęciem zajmują się właśnie skanery online, gdzie za pomocą jednej strony możemy przeskanować dany plik przez wiele antywirusów. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych skanerów:

 • Vir Scan - skanuje pliki do 20 MB przez 36 programów antywirusowych.
 • Virus Total - Skanuje pliki do 20 MB przez 43 programy. Ponadto pozwala sprawdzić daną witrynę pod kątem zawirusowania.
 • jotti - Skanuje pliki do 25 MB, przez 19 różnych programów.

Istnieją też osobne skanery, dostarczane przez producentów programów antywirusowych.

Gdy już nic nie pomaga[edytuj]

Combofix to specjalistyczne narzędzie, którego zwykle używa się w ostateczności - jeśli twój guru prosi o log z combofixa, nie daj się zaskoczyć i wtedy przeczytaj ten poradnik! Ale najpierw:

Teraz możesz zacząć działać:

 1. Najpierw pobierz program
 2. Uruchom go.
 3. Jeśli pojawi się komunikat z przyciskiem OK, to znaczy że się nie posłuchałeś i nie wyłączyłeś tego antywirusa! Zrób to teraz.
 4. Czekaj cierpliwie aż program skończy działanie - może się w tym czasie dziać dziwne rzeczy, ale nie przejmuj się, bo to normalne.
 5. Raz się może pojawić komunikat o punkcie przywracania systemu. Kliknij Tak i nic w tym czasie dalej nie rób
 6. Po wyłączeniu się programu samoistnie, jego rozważania na temat twojego komputera zapisał na dysku C pod nazwą "ComboFix.txt". Wyślij go swojemu guru
 7. Jeśli twój guru da Ci w odpowiedzi plik .txt, to znaczy że to są informacje dla Combofixa co ma zrobić w komputerze. Nawet pliku nie czytaj, po prostu przeciągnij na ikonkę programu.