MikroTik na platformie WRAP/Napotkane problemy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Napotkane problemy i pytania bez odpowiedzi[edytuj]

Czy NeighborViewer.exe widzi ruter tuz po zainstalowaniu MikroTika ?[edytuj]

Tak. Tuż po zainstalowaniu MikroTika z nośnika instalacyjnego jest on widoczny w oknie NeighorViewer.exe . Zanim określone zostaną numery IP interfejsów sieciowych, istnieje możliwość skonfigurowania rutera przez konsolę tekstową poprzez adres MAC.

Jak dziala program WinBox.exe i czy mozna nim dokonac pierwszej konfiguracji rutera ?[edytuj]

Konfiguracja za pomocą programu WinBox.exe wymaga wprowadzenia numeru IP rutera. Zatem nie znając tego numeru nie mamy możliwości zalogowania się do rutera. Jeżeli interfejsy sieciowe nie zostały skonfigurowane, również nie będzie to możliwe. W nowej wersji od 2.9.xx jest możliwość konfiguracji poprzez połączenie po adresie MAC. Po podłączeniu się poprzez kartę sieciową LAN. Uruchamiamy WinBox.exe i wpisujemy adres MAC karty sieciowej. Wielu przypadkach adres mac karty po podłączeniu się po LAN zostanie wyswietlony w WinBox.exe.

System halted[edytuj]

Bootowanie zwyklego peceta (Celeron 700, 198 MB RAMu) kończy się zatrzymaniem systemu

LILO 22.3.4 Loading System..............
BIOS data check successful
Uncompressing Linux...

crc error

 -- System halted

Podczas gdy z ten sam system operacyjny zapisany na zwykłym dysku twardym Quantum 2 GB uruchamia sie na tym samym pececie bez żadnych problemów i pracuje bez zarzutów.

Jesli adapter IDE z kartą CF jest na taśmie 80-żyłowej, zdarzają się tego rodzaju problemy. Gdy skorzystamy z taśmy 40-żyłowej, powinno się uruchomić.

No CDROM found[edytuj]

Instalowanie systemu na karcie CF->IDE nie powiedzie sie, jesli CDROM będzie na tym samym kontrolerze, co karta CF. Otrzymamy wówczas komunikat "No CDROM found" i proces instalacji się zatrzyma. Prawidłowo karta powinna być podłączona jako Primary Master, natomiast czytnik CDROM powinien być Secondary Master.

Pamiętajmy o tym iż należy na kontrolerze do karty cf ustawić zworką aby pracował jako primary master oczywiście po instalacji.

Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs ...[edytuj]

Najprawdopodobnie próbujesz uruchomić MikroTika z portu EIDE-Primary, podczas gdy podczas instalacji podłączony był do portu EIDE-Secondary. W celu uniknięcia powyższego komunikatu instaluj MikroTika, gdy nośnik docelowy jest podłączony jako Primary-Master.

Czy dysk twardy EIDE można podłączyć do gniazda Compact Flash ?[edytuj]

Na czym polega podwójna licencja w przypadku MikroTik ROS ?[edytuj]

Czym się charakteryzuje protokół NSTREME ?[edytuj]

Samej charaktrystyki protokołu nie będe opisywał ale opiszę jego działanie w przypadku linków 5 ghz z wykorzystaniem tunelowania eoip protokól nstreme pełni ważną rolę i przy włączonej opcji nstreme wraz z poolingiem uzyskujemy o 30% bardziej wydajniejsze linki, ważną rzeczą jest także to w jak spakujemy pakiet który mt później wyśle według mnie jest najwydajniejsza jest opcja dynamic size lecz nie w każdym przypadku jeżeli to nie pomoże możemy także zwiększyć rozmiar paczki do 4000