Mikrobiologia/Wymiana informacji genetycznej/Odpowiedzi

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

1. Korzystniejsze dla bakterii są wymienione formy wymiany informacji genetycznej. Mutacje zachodzą losowo, a jej skutki są całkowicie nieprzewidywalne. Natomiast geny przekazane przez transformację, transdukcję, czy koniugację zostały już wcześniej sprawdzone, a zmiany jakie wprowadzą prawdopodobnie będą miały większe znaczenie ewolucyjne
2. Bakteriofag potrzebuje odrobiny "swoich" genów, aby móc zakazić komórkę, ponieważ bakteryjne geny nie kodują tej reakcji.

Rzut oka
Mowa tu o tzw. zasadzie komplementarności zasad azotowych: A-T, T-A, G-C, C-G.

3. Dzieje się tak, ponieważ do jednej nici DNA bardzo łatwo "dorobić" drugą kompletując zasady wg wzoru: adenina - tymina, guanina - cytozyna (i w obu przypadkach vice versa). Poza tym, jak wspomniano transport aktywny jest dużym energetycznym wydatkiem dla komórki.
4. Większość bakterii pasożytniczych (lepszym określeniem jest patogennych, czy wirulentnych) nie jest zdolna do wytworzenia białek biorących udział w transformacji naturalnej, ponieważ w środowisku wewnętrznym zwierząt trudno jest znaleźć "wolny" DNA. Na przykład w jelitach rozkładany jest przez specjalne enzymy - nukleazy (więcej w kursie biochemii). Zdarzają się jednak chorobotwórcze bakterie (których gatunki zliczyć można na palcach jednej ręki!), które są zdolne do pobierania obcych kwasów nukleinowych z zewnątrz.

« Powrót