ModPlug Tracker/Lekcja pierwsza

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Okno ustawień utworu
Okno edycji patternu

Praca z programem opiera się na zakładkach – każda zakładka to edytor innych ustawień – tych zakładek jest 5, a są to: General (główne informacje na temat utworu), Patterns (Edytor Patternów), Samples (Edytor i Loader do sampli), Instruments (edytor instrumentów) i Comments (edytor komentarza).

Tworząc muzykę na trackerze należy pamiętać o odpowiednich samplach – wypadałoby na początek znaleźć próbki instrumentów. Może posłużyć do tego chociażby biblioteka GM.DLS, która jest dostępna w panelu po lewej stronie ekranu.

By załadować z pliku próbkę dźwiękową, przejdź na zakładkę „Samples” i kliknij przycisk otwórz (ikona taka jak w Windowsie, druga od lewej u góry obszaru zakładki) i wybierz odpowiedni dźwięk. Próbki dźwiękowe dla ModPluga mogą być zapisane w formacie WAV lub którymś formacie trackerowym.

Po załadowaniu sampla przejdź na zakładkę patterns i poszukaj miejsca do edycji patternu. Powyżej niego będzie wybór instrumentu z rozwijanej listy. Wybierz pierwszy. Teraz kliknij w polu edycji patternu i wpisuj nuty – robi się to za pomocą klawiatury. Przy standardowym ustawieniu pierwsze litery każdego rzędu klawiszy to dźwięki C-x, a ostatnie to najwyższy dźwięk z danej oktawy – przy ustawieniu oktawy 4: Q – C-4, W – C#4, P – A-4, A – C-5 itd. Wstaw kilka dźwięków – jeżeli chcesz, by np. było kilka dźwięków granych jednocześnie, to przejedź strzałkami w bok, na kanał 2 – i tam wstawiaj dźwięki. Na końcu edycji kliknij „play” i odsłuchaj swoją pracę.