Przejdź do zawartości

Moje pierwsze akwarium/Wielkość i rodzaj

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Rodzaje akwariów

[edytuj]

Akwarium towarzyskie

[edytuj]

Jest to klasyczne akwarium słodkowodne. Zalecane dla początkujących. Trzymamy w nim różne gatunki ryb i roślin. Ryby, jak i rośliny, powinny być dopasowane pod względem temperamentu, wymagań w zakresie pielęgnacji i właściwości wody w zbiorniku.


Akwarium gatunkowe

[edytuj]
Dyskowce w wydzielonym akwarium

W takim akwarium trzymamy tylko jeden gatunek ryb (np.dyskowce), ze względu na ich specjalne wymagania hodowlane.


Akwarium biotopowe

[edytuj]

Jest to akwarium, w którym wszystkie ryby i rośliny pochodzą z tego samego środowiska naturalnego.

Akwarium tarliskowe

[edytuj]
Akwaria tarliskowe

Służące głównie do rozmnażania ryb jest to oddzielny zbiornik o pojemności od 20 do 30 litrów. Akwarium musi być idealnie czyste, bez roślin i żwiru. Montujemy w nim grzałkę i filtr. Na dnie zbiornika układamy specjalną siatkę przez, którą ikra przeleci i osiądzie na dnie zbiornika. Siatka chroni ikrę przed zjedzeniem przez tarlaki. Kiedy narybek podrośnie, przekładamy go do większych zbiorników.


Akwarium kwarantannowe

[edytuj]

Dodatkowy zbiornik do przeprowadzania kwarantanny dla nowo zakupionych ryb i roślin, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby w akwarium głównym. W tym celu zakładamy oddzielne akwarium o pojemności około 100 litrów. Zbiornik powinien mieć napowietrzanie i filtr. Najlepiej bez roślin i żwiru. Należy też zastosować oddzielny sprzęt taki jak: siatki i wąż do podmiany wody. Zanim ryby zostaną wpuszczone do głównego zbiornika, muszą odbyć co najmniej 3 tygodniową kwarantannę. Akwarium do przeprowadzenia kwarantanny musi być przygotowane przed zakupem nowych ryb i roślin.

Akwarium rozrodowe - kotnik

[edytuj]

Dodatkowy zbiornik o wielkości około 30 do 40 litrów, służy do hodowli narybku i rozrodu ryb .

Kotnik tzw. "kojec", to także nazwa pojemnika wykonanego z siatki, umieszczongo wewnątrz akwarium chroniącego narybek przed zjedzeniem go przez inne ryby pływające w akwarium ogólnym (np. gupiki).

Wśród akwarystów używana jest także inna nazwa tego zbiornika: akwarium rozrodowe lub lęgowe.

Akwarium morskie

[edytuj]
Amfiprion okoniowy w akwarium morskim

Głównie dla zaawansowanych hodowców. Akwarium z rybami morskimi powinno mieć pojemność większą niż 200 litrów. Im akwarium jest większe, tym łatwiej o nie dbać. Duża objętość wody w zbiorniku zapewnia rybom i roślinom lepsze warunki życia. Należy unikać zbytniego zagęszczenia w zbiorniku. W akwariach o głębokości do 50 cm jako oświetlenie stosujemy jarzeniówki. Do głębszych używa się lamp metalohalogenowych.