Niemiecki/Alfabet

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alfabet[edytuj]

Pierwszym krokiem do nauczenia się języka niemieckiego jest alfabet. Wygląda on następująco:

Od razu zwracają uwagę litery niewystępujące w języku polskim, a więc: ä, ö, ß oraz ü.

  • ä (a umlaut) jest przegłosem litery a, wymawia się jak polskie "e" (natomiast niemieckie e zwykle pośrednio między polskim "e", "i" oraz "y")
  • ö (o umlaut) jest przegłosem litery o, wymawia się z językiem ułożonym jak do "y" i wargami zaokrąglonymi do "o"
  • ü (u umlaut) jest przegłosem litery u, wymawia się z językiem ułożonym jak do "y" i wargami zaokrąglonymi do "u"; tak samo wymawia się w języku niemieckim y.
  • ß (scharfes es lub es-cet) to podwojone s, wymawia się jak podwójne "s".
Posłuchaj wymowy niemieckiego alfabetu oraz "umlautów"

Pismo gotyckie[edytuj]

Dla wielu osób bardzo uciążliwe jest czytanie tekstów niemieckich pisanych pismem gotyckim. Jednakże zazwyczaj to, co potocznie zwiemy gotykiem jest tzw. "frakturą". Poniżej podajemy przykład uproszczonej fraktury:

Fraktur letter A.pngFraktur letter B.pngFraktur letter C.pngFraktur letter D.pngFraktur letter E.pngFraktur letter F.pngFraktur letter G.pngFraktur letter H.pngFraktur letter I.pngFraktur letter J.pngFraktur letter K.pngFraktur letter L.pngFraktur letter M.pngFraktur letter N.pngFraktur letter O.pngFraktur letter P.pngFraktur letter Q.pngFraktur letter R.pngFraktur letter S.pngFraktur letter T.pngFraktur letter U.pngFraktur letter V.pngFraktur letter W.pngFraktur letter X.pngFraktur letter Y.pngFraktur letter Z.pngFraktur letter A-umlaut.pngFraktur letter O-umlaut.pngFraktur letter U-umlaut.png

Natomiast w tabelce poniżej mamy przykład właściwej fraktury:

Gebrochene Schriften.png

Jeszcze inaczej będzie się przedstawiać pismo odręczne. Największe trudności sprawia czytelnikom rozróżnienie liter A i U; B, P i V; G i S; H; I i J; K i R; M i W; N i Y; f i s; k i l. Generalnie jest to pismo mocno nieczytelne, męczące i wiele słów można odczytać jedynie dzięki zrozumieniu kontekstu zdania.


Powrót do spisu treści