OpenOffice.org/Calc/Relaks

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Aby umilić czas spędzony z arkuszami kalkulacyjnymi, programiści ukryli w programie OpenOffice.org Calc kilka gier i pełnych humoru niespodzianek.

Ukryte funkcje programu Calc[edytuj]

Wesołe minki[edytuj]

Funkcja =TTT() wpisana w jakąkolwiek komórkę zwraca losową minkę emocji, np.

=TTT()
zwraca
:-]

Fotografia autorów[edytuj]

Wpisanie funkcji =STARCALCTEAM() w którejkolwiek komórce spowoduje wyświetlenie wesołej fotografii programistów tworzących program StarCalc - pierwowzór OpenOffice Calc.


Gry w programie Calc[edytuj]

Uruchamianie gier w programie Calc odbywa się przez wpisanie w komórce specjalnej funkcji: =GAME() (ang. gra), która uruchamia ukryte w programie gry. Wpisanie przypadkowego ciągu znaków jako parametr funkcji spowoduje wyświetlenie komunikatu say what?, co w wolnym tłumaczeniu brzmiałoby jak wesołe że co?.

=GAME("gra")
zwraca
say what?

Aby przetestować sposób działania funkcji możemy wpisać w komórce funkcję z parametrem "Froggie" (ang. żabka). Jak zauważymy funkcja zwróci tylko raz wartość "Froggie" natomiast kolejne użycia funkcji będą zwracały informację "oh no, not again!" (ang. O nie, nie ponownie!). Jak widać funkcja uruchamia daną grę tylko raz, po czym kolejne jej wywołania skutkują niczym. Z jednej strony jest to zabezpieczenie przed zalaniem okna wieloma otwartymi grami, z drugiej strony aby nas samych nie kusiło zbyt częste odrywanie się od pracy. Gry będzie można ponownie uruchomić po ponownym włączeniu programu.

Kółko i krzyżyk[edytuj]

Znana niemal wszystkim gra w "Kółko i krzyżyk" (ang. Tic Tac Toe) na 9 polach, może zostać uruchomiona przez określenie planszy 3x3 pola oraz podaniu nazwy gry, jak na przykładzie:

=GAME(A2:C4;"TicTacToe")
zwraca
Computer plays O, you play X. I can guarantee a tie. 1214 nodes examined.
Move #1 - O moves to 5. Move #2 - What is X's move?
czyli utworzenie planszy w komórkach A2:C4, komputer gra O, użytkownik X

Star Wars[edytuj]

Star Wars to otwierająca się w nowym oknie gra popularnego niegdyś typu arkanoid. W grze gracz wciela się w wybranego bohatera, który zasiada za sterami statku kosmicznego. Celem gracza jest zniszczenie wszystkich wrogich statków. Sterowanie statkiem odbywa się myszką. Grę uruchamia funkcja =GAME("StarWars") wpisana w komórce.

Arkanoid "StarWars" ukryty w programie Calc
Arkanoid "StarWars" ukryty w programie Calc