OpenOffice.org/OOo 3/Draw 3

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Draw 3[edytuj]

Nowa odsłona programu Draw 3
Nowa odsłona programu Draw 3

Draw 3.x - to powstająca na bazie wcześniejszych wersji, nowa odsłona programu edycji grafiki wektorowej pochodzącego z pakietu OpenOffice.org. Dostępny jest wraz z oprogramowaniem OpenOffice.org 3 (na dzień dzisiejszy w wersji testowej - "Beta").

Program oprócz nowej szaty graficznej otrzymał szereg nowych funkcji pozwalających na znacznie wygodniejszą i bardziej zaawansowaną pracę z tworzeniem jak i obróbką grafik różnych formatów.

Nowości[edytuj]

Interfejs graficzny[edytuj]

Na początku zauważymy nowy, poprawiony wizualnie interfejs graficzny. Pierwsze co się rzuci w oczy to zmienione ikony z przycisków na paskach zadań.

Efekty 3D[edytuj]

Jeśli się dobrze przyjrzeć interfejsowi ikon, znajdziemy tam nową ikonę "Efekty 3D". O ile manager funkcji 3D był obecny wraz z wersjami 2.+, jednak jego wcześniejsze włączanie nastręczało wiele trudności. Dzięki nowej ikonie praca z obiektami w 3D będzie o wiele łatwiejsza, szybsza i wygodniejsza.

Przycinanie fotografii[edytuj]

Przycinanie fotografii (ang. Crop Picture), do tej pory dostępne tylko w najnowszych wersjach programu Draw, pozwala na dokładniejsze kadrowanie fotografii bez utraty danych. Po zapisaniu kadru można go poszerzyć lub nawet przy wrócić widok całej grafiki - przed przycięciem. Dołączono nowy interfejs pozwalający na wygodniejszą pracę z programem. Przycinania można dokonywać zarówno z dokładnością do piksela, jak i z nowym interfejsem, który daje możliwości precyzyjnego kadrowania przez szybkie i wygodne przycinanie obrazu z użyciem ruchomych marginesów sterowanych myszką.