OpenOffice.org/OOo 3/Impress 3

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Impress 3[edytuj]

Nowa odsłona programu Impress 3
Nowa odsłona programu Impress 3

Impress 3.x - to powstająca na bazie wcześniejszych wersji, nowa odsłona procesora prezentacji multimedialnych Impress pochodzącego z pakietu OpenOffice.org. Dostępny jest wraz z oprogramowaniem OpenOffice.org 3 (na dzień dzisiejszy w wersji testowej - "Beta").

Program oprócz nowej szaty graficznej otrzymał szereg nowych funkcji pozwalających na znacznie wygodniejszą i bardziej zaawansowaną pracę z prezentacjami multimedialnymi.

Nowości[edytuj]

Interfejs graficzny[edytuj]

Na początku zauważymy nowy, poprawiony wizualnie interfejs graficzny. Pierwsze co się rzuci w oczy to zmienione ikony z przycisków na paskach zadań.

Przycinanie fotografii[edytuj]

Przycinanie fotografii (ang. Crop Picture), do tej pory dostępne tylko w najnowszych wersjach programu Draw, pozwala na dokładniejsze kadrowanie fotografii, pozwalającego na oszczędność miejsca, lepsze obrazowanie problemu i wygodniejszą pracę z programem. Wygodny interfejs daje możliwości precyzyjnego kadrowania za podaniem dokładnych parametrów obrazu, lub szybkiego i wygodnego interaktywnego przycinania obrazu z użyciem ruchomych marginesów sterowanych myszką.

Dodatkowy monitor[edytuj]

W wersji 3 programu Impress możliwe jest wyświetlanie prezentacji multimedialnych na innym komputerze, bez konieczności instalowania zewnętrznych narzędzi typu Nvidia Twin Wiev. Wyświetlanie slajdów na innym monitorze może okazać się dla użytkowników niezmiernie pomocne.

Obsługa tabel[edytuj]

Do tej pory użytkownicy nie mieli możliwości edycji tabel w programie Impress (należało kopiować dane z Writera lub Calca). W nowej odsłonie programu Impress możliwe jest bezproblemowe użycie i edycja tabel, z pomocą specjalnie przygotowanych narzędzia projektantowania tabel - automatyzującego pracę i dysponującego podstawowymi szablonami z paletą kolorów. Wbudowany manager tabel oprócz prostej i szybkiej edycji, pozwoli również na nieprzekłamane formatowania tekstu, które nie będą zniekształcane - jak to mogło mieć miejsce w przypadku osadzonych tabel pobranych z innych programów.