OpenOffice.org/OOo 3/Writer 3

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Writer 3[edytuj]

OpenOffice.org Writer 3
OpenOffice.org Writer 3

Writer 3.x - to powstająca na bazie wcześniejszych wersji, nowa odsłona procesora tekstowego Writer pochodzącego z pakietu OpenOffice.org. Dostępny jest wraz z oprogramowaniem OpenOffice.org 3, która została wydana 13 października w pełnej wersji.

Program oprócz nowej szaty graficznej otrzymał szereg nowych funkcji pozwalających na znacznie wygodniejszą i bardziej zaawansowaną pracę z dokumentami tekstowymi.

Nowości[edytuj]

Interfejs graficzny[edytuj]

Na początku zauważymy nowy, poprawiony wizualnie interfejs graficzny. Pierwsze co się rzuci w oczy to zmienione ikony z przycisków na paskach zadań.

Rozwinięte funkcje Notatki[edytuj]

System Notatki2
System Notatki2

Rozbudowany system notatek, zwany Notes2 (Notatki2) sprawia, że dokumenty stają się przejrzyste i eleganckie zarazem. Notatki - dotychczas oznaczone żółtym polem w koło tekstu, zostały schludnie ulokowane na specjalnym pasku marginesu - przy każdej ze stron, co sprawi, że na pewno nikomu nie umkną. Ponadto notatki sporządzone przez różnych użytkowników w różnym czasie będą posiadały różne kolory, dzięki czemu będą jeszcze bardziej czytelne.

Widok wielu stron i nowe opcje zoomu[edytuj]

Wersja 3.0 programu daje możliwość podglądu więcej niż jednej strony na raz. Dzięki nowej funkcji paska zoomu umieszczonego na dole strony, zwiększanie, będź zmniejszanie rozmiarów widoku strony nie sprawia już żadnych kłopotów, a przeglądanie dokumentów staje się przyjemne. Obok intuicyjnego paska suwaka rozmiaru, znajdują się 3 ikony odpowiedzialne za układ i wyświetlanie stron: cięgiem - jednej na okno, kilku pojedynczych obok siebie, lub parami zebranych obok siebie.