Przejdź do zawartości

Optymalizacja systemu Windows XP/Instalacja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Przygotowanie instalacji

[edytuj]

Twój system powinien znaleźć się na osobnej partycji. Nie jest to wymagane, ale stanowi dobry nawyk i częściowe zabezpieczenie się przed możliwością utraty danych – w skrajnych przypadkach niewłaściwe używanie systemu może doprowadzić do sytuacji, w której niezbędne okazuje się kompletne sformatowanie partycji, na której znajduje się nieodwracalnie uszkodzony system – z tego powodu, nie powinno się trzymać cennych danych na partycji systemowej.

Zakładamy, że Twój komputer będzie po instalacji połączony z siecią Internet. Zalecamy zaopatrzenie się w pliki instalacyjne programu typu firewall przed rozpoczęciem instalacji systemu. Odłącz dostęp do modemu/routera/sieci LAN – uniemożliwi to co prawda pobranie aktualizacji już podczas startu systemu, ale zyskasz pewność, że Twój komputer nie zostanie zaatakowany przez sieć podczas "luki" między połączeniem z siecią a pobraniem, zainstalowaniem i uruchomieniem firewalla. Po zainstalowaniu i uruchomieniu firewalla, podłącz urządzenie dostępowe/kabel umożliwiające połączenie z siecią i od razu pozwól systemowi na pobranie i zainstalowanie aktualizacji.

Instalacja

[edytuj]

Jeżeli posiadasz więcej niż jeden dysk twardy, zainstaluj system na dysku o lepszych parametrach odczytu i/lub zapisu.

Zainstaluj system Windows XP na partycji korzystającej z systemu NTFS.

Najmniejszy zalecany rozmiar partycji dla systemu Windows XP określany jest na 2 GB. Często okazuje się to być wartością za małą – partycja systemowa powinna "pomieścić" cały system, plik pamięci wirtualnej (standardowo 150% wielkości zainstalowanej pamięci RAM) oraz, bardzo często, programy instalowane przez użytkownika w katalogu Program files. 5 GB pamięci wydaje się rozsądną wielkością, 10 GB zapewni Ci głowę spokojną o wolne miejsce na partycji systemowej na długi czas. Oczywiście, o ile będziesz drogi Czytelniku zarządzał swoją partycją systemową w przemyślany sposób – dla przykładu, większość klientów sieci P2P domyślnie zapisuje pobrane pliki na partycji C, która zazwyczaj wybierana jest przez użytkowników na partycję systemową...

Oczywiście, system Windows zezwala na ustalenie rozmiaru partycji systemowej na wartość znacznie większą niż 10 GB. Jednak w razie zainfekowania systemu, lub jego rozstrojeniem koniecznie może się okazać sformatowanie partycji systemowej.