Optymalizacja systemu Windows XP/Najczęściej popełniane błędy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Backup![edytuj]

Przed dokonaniem jakichkolwiek poważnych zmian w systemie dokonaj archiwizacji - zabezpiecz rejestr, stwórz punkt przywracania (optymalnie).

Usługi[edytuj]

Jeżeli zdecydujesz się na własnoręczne wyłączanie usług systemowych, rób to bardzo ostrożnie, gdyż zależności między usługami są na tyle nieintuicyjne, iż wyłączenie "niepozornej" usługi spowoduje wyłączenie innej, zależnej od niej, a ważnej dla prawidłowej pracy systemu.

Czyszczenie pliku pagefile.sys[edytuj]

Jeżeli nie chcesz, by przed każdym zamknięciem systemu przeprowadzany był proces czyszczenia pliku pamięci wirtualnej - nie szukaj i nie zaznaczaj tej opcji.

Czyszczenie folderu prefetch[edytuj]

W folderze prefetch zapisywane są pliki, które według Windows będą potrzebne w następnej kolejności. wykonując okresowe czyszczenie folderu, teoretycznie przyspieszymy działanie Windows. W praktyce osiągniemy skutek odwrotny do zamierzonego. System będzie musiał odbudować folder, a to wymaga czasu.

Ram Boostery[edytuj]

Tzw. "RAM boostery" to programy, mające "zoptymalizować pamięć RAM". RAM boostery starają się uzyskać jak najwięcej wolnej pamięci RAM poprzez częste przerzucanie stronic do pliku pamięci wirtualnej. Tak, właśnie tego pliku, który znajduje się na dysku twardym. Dysku, którego parametry dostępu są nieporównywalnie gorsze od szybkiej pamięci RAM. Oznacza to, że stan pamięci każdego z wybranych przez RAM boostera programu jest przenoszony na dysk w cyklu "optymalizacji" pamięci, oraz ponownie pobierany z dysku i wgrywany do pamięci RAM po wznowieniu pracy przez program. Najczęściej kryterium wyboru do zrzucenia pamięci na dysk jest ostatnia "bezczynność" programu - jak pokazuje praktyka, jest to w niektórych przypadkach skrajnie złe kryterium). Niektóre RAM boostery zrzucają stan programu na dysk po minimalizacji okna programu...