Optymalizacja systemu Windows XP/WinXP - bardziej konfigurowalny, niż sądziłeś
Tradycyjnie już systemy operacyjne firmy Microsoft uważane były za systemy o bardzo ograniczonej możliwości modyfikacji. Wiąże się to prawdopodobnie z faktem, iż są to w pełni zautomatyzowane i intuicyjne systemy dla mas - stąd też bez obaw powiedzieć można, że większość użytkowników systemów Windows, nigdy nie zastanawiała się jak działa ich system. Z pozoru możliwości modyfikacji systemu Windows XP ograniczają się do Panelu sterowania, w odróżnieniu od znakomitej jeszcze części systemów GNU/Linux, w których pomimo prób automatyzacji, nadal większość ustawień należy wprowadzać ręcznie. Tutaj więc również, wydawać by się mogło, nie ma mowy o kompilowaniu jądra czy zarządzaniu systemem za pomocą własnoręcznie napisanych skryptów. Ale tylko z pozoru, gdyż całe serce systemu Windows znajduje się w rejestrze systemu. Trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie szukać...
Praca z rejestrem
[edytuj]Podstawowym narzędziem do edycji rejestru systemu jest program regedit.
Aby uruchomić program regedit z menu start wybierz opcję Uruchom, następnie wpisz w oknie dialogowym regedit i naciśnij enter.
Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w rejestrze zaleca się utworzenie jego kopii zapasowej.
Wiele zmian dokonanych w rejestrze zostaje wprowadzonych dopiero po ponownym uruchomieniu komputera.
Tweaki
[edytuj]Tweak to program oferujący możliwość wygodnego zmieniania opcji systemu nieosiągalnych przy pomocy standardowych narzędzi do konfiguracji.
Tak naprawdę większość "tweaków" nie robi nic ponad edycję rejestru, którą jak już wiesz można przeprowadzić ręcznie dzięki programowi Regedit. Tweaki nie tylko uwalniają nas od konieczności przekopywania się przez gałęzie systemu, ale i potrzeby wiedzy, gdzie szukać odpowiednich kluczy.
Dr Tweak
[edytuj]Dostępny na stronie www.drtweak.com program Dr Tweak XP umożliwia szereg zmian w systemie. Tweak ten znakomicie nadaje się do ograniczania możliwości użytkownika do wprowadzania zmian na komputerze - służą do tego opcje takie jak ukrywanie dysków czy umożliwienie uruchamiania tylko ściśle określonych przez administratora programów.