Optymalizacja systemu Windows XP/Złośliwe oprogramowanie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Złośliwe oprogramowanie (z ang. malicious software - malware) to wszelkie aplikacje, skrypty i ingerencje mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera.

Jeżeli Twój system operacyjny, po okresie stabilnej i wydajnej pracy nagle zaczął pracować wolno i niestabilnie, a Ty nie stosowałeś się do zasad bezpieczeństwa komputerowego, np.łączyłeś się z Internetem bez zapory ogniowej lub pobierałeś i instalowałeś "niepewne" oprogramowanie bez sprawdzania go przy użyciu aktualnych programów antywirusowych, to Twój komputer mógł zostać zarażony złośliwym oprogramowaniem. Oprogramowanie te w swoich bardziej złośliwych odmianach wykorzystuje wszystkie możliwe do zagarnięcia zasoby systemowe. Spowolnienie pracy komputera jest więc nieuniknione.

Poniższy rozdział pozwoli Ci zabezpieczyć Twój system Windows XP przed zakażeniem w jak najszerszym zakresie. Nie podano tu sposób na pozbycie się malware z już zainfekowanego komputera.

Firewall[edytuj]

Stanowi pierwszą linię obrony Twojego systemu. Z oczywistych względów zakładamy, że większość czytelników tego podręcznika stanowią osoby posiadające słabą konfigurację sprzętową komputera, dlatego też omówimy tu dwa popularne i bezpieczne zapory ogniowe, które nie wymagają do prawidłowego działania dużych zasobów systemowych.

Kerio Personal Firewall[edytuj]

ZoneAlarm[edytuj]

Programy antywirusowe[edytuj]

Spybot[edytuj]

Malware w owczej skórze[edytuj]