Przejdź do zawartości

Organiczna technika studiowania/Praktyka

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Spis treści
Część II – PRAKTYKA

Trening czyni mistrza – oto sposoby na praktyczne wykorzystanie możliwości, jakie daje nam Samopowielająca się Matryca Pamięciowa.

Numery telefonów

[edytuj]

Zasada zapamiętywania numerów telefonów w oparciu o Główny System Pamięciowy jest bardzo prosta – wystarczy zamienić poszczególne cyfry na głoski alfabetu fonetycznego i znaleźć stosowne dla nich słowa, które następnie kojarzymy ze sobą, tworząc żywe obrazy i łączymy je z osobą czy z miejscem, do którego numer należy zapamiętać.

Poniższe przykłady zaczerpnąłem z polskiego wydania książki Tony'ego Buzan'a pt. Pamięć na zawołanie:

  • Sklep ze zdrową żywnością: 7857953
  • Twój partner np. od tenisa: 8407336
  • Hydraulik: 6910262
  • Stróż na parkingu: 7812702
  • Kwiaciarnia: 7185739
  • Kasa teatralna: 8679521
  • Lekarz domowy: 2429111
  • Dyskoteka: 6641611
  • Ulubiona restauracja: 3546350
  • Radny: 4570100

A oto przykładowe sposoby ich zapamiętania:

Sklep ze zdrową żywnością785 79 53. Zamieniamy cyfry na alfabet fonetyczny: k/g-f/w-l-k/g-p/b-l-m i szukamy odpowiedniej kombinacji słów: KaFeLeK-PLaMa. Te dwa wyrazy znacznie łatwiej zapamiętać: wyobraź sobie ten sklep wyłożony kafelkami, które z kolei mają plamy np. po ekologicznych pomidorach.

Partner od tenisa840 73 36. f/w-r-s/z-k/g-m-m-j, dla tej kombinacji mamy np. FReSKi-MaMa-Jeż, wyobrażamy więc sobie naszego partnera malującego freski na korcie i swoją mamę wypuszczającą na nie wściekłe jeże…

Hydraulik691 02 62. j-p/b-t/d-s/z-n-j-n. Mamy np. taką kombinację: Jeże-PeTy-SyNaJ-Noe i np. widzimy hydraulika nabijającego jeżom pety na kolce i prowadzącego je pod górę Synaj, gdzie Noe z arki wygłasza kazanie.

Stróż na parkingu781 27 02. Mamy: k/g-f/w-t/d-n-k/g-s/z-n, co daje dla przykładu KaFTaN-KaSyNo. Zobacz stróża w kaftanie biegnącego do kasyna.

Kwiaciarnia718 57 39. k/g-t/d-f/w-l-k/g-m-p/b, np. KaTaFaLK-MaPa, wielkie ilości kwiatów wynosisz z kwiaciarni i kładziesz na katafalku, po czym przykrywasz wielką mapą.

Kasa teatralna867 95 21. f/w-j-k/g-p/b-n-t/d, WuJeK-BLaNT, twój wujek siedzi w kasie i kurzy wielkiego blanta.

Lekarz domowy242 91 11. n-r-n-p/b-t/d-t/d-t/d, Noe-ReN-BuT-TaTo. Noe wskakuje na rena, po czym ten wielkim susem wskakuje z Noem na grzbiecie do buta twojego taty.

Dyskoteka664 16 11. j-j-r-t/d-j-t/d-t/d, JaJa-RaDio-JoD-Jeże, tu będzie ubaw: będąc na dyskotece, obrzucasz radio jajami, polewasz jodyną (która symbolizuje JoD) i patrzysz, jak stado jeży zjada tę mieszankę (oczywiście tylko to sobie wyobraź!).

Restauracja354 63 50. m-l-r-j-m-s/z-s/z, MoLe-RyJ-MeLaSa, wystarczy zobaczyć w tej restauracji mole z długimi ryjami wcinające gęstą, zieloną papkę – melasę.

Radny457 01 00. r-l-k/g-s/z-t/d-s/z-s/z, RoLKa-SeDeSy-Zoo. Radny wrzuca rolkę papieru za rolką do sedesów stojących w klatkach w zoo.

Pamiętaj, że to jedynie przykłady; niech twoja wyobraźnia będzie bardziej twórcza!

Na podobnej zasadzie możesz zapamiętać dłuższe, wielocyfrowe numery telefonów. Jeszcze jeden przykład: 142 072 122 152, razem dwanaście cyfr. Tu nawet nie musisz wymyślać konkretnych słów, wystarczy jedno: transkontynentalny i już znasz cały numer!

Praktyka

[edytuj]

Zrób teraz listę dziesięciu najważniejszych dla ciebie numerów telefonów, przekształć je na alfabet fonetyczny i stwórz dla nich jakiś zabawny obraz. Potem powtórz je zgodnie ze znanym ci systemem powtórek – w ten sposób będziesz miał je w pamięci na stałe!

Terminy, godziny spotkań

[edytuj]

Dzienny rozkład zajęć

[edytuj]

To bardzo praktyczny sposób zapamiętywania najważniejszych zajęć zaplanowanych na dany dzień. Wystarczy znać Główny System Pamięciowy:

  • 7:00 trening
  • 10:00 dentysta
  • 13:00 lunch
  • 18:00 posiedzenie zarządu
  • 22:00 kino

Dla 7:00 mamy zakładkę Kosz, wyobrażamy więc sobie ćwiczenia z koszem, biegający z tobą kosz itp. Dla 10:00 jest TeZeusz – zobacz, jak Tezeusz grozi dentyście mieczem, dzięki czemu dostajesz najlepszy środek znieczulający – ból znika, z radością więc podsuwasz kolejne zęby pod świder! (Badania psychologiczne pokazują, że w ten prosty sposób, używając wyobraźni, możesz rzeczywiście zmniejszyć ewentualny ból czy nawet polubić dentystę!). Dla godziny 13:00 mamy np. zakładkę DoM, wyobrażamy więc sobie, jak spożywamy lunch przykładowo na stromym dachu swojego domu, podziwiamy widoki… O godzinie 18:00, czyli zakładka ToFi, wyobrażamy sobie to zebranie – obsypujemy wszystkich klejącymi, słodkimi cukierkami tofi. 22:00 – NeoN, widzimy więc kino, w którym zamiast ludzi siedzą kolorowe, świecące neony.

Tygodniowy plan zajęć

[edytuj]

Gdy nabierzemy wprawy w posługiwaniu się dziennym rozkładem, możemy przećwiczyć sposób na zapamiętanie rozkładu tygodniowego. Dni tygodnia numerujesz od 1 do 7, godziny od 1 do 24. Jeżeli więc we wtorek o 9:00 chcesz obejrzeć samochód do kupienia, to musisz znaleźć obrazy-słowa dla ciągu znaków: n-p/b (2 – n, wtorek, 9 – p/b godzina 9:00) – i połączyć je z obrazem związanym z samochodem – 29 to NaPa albo NieBo, widzisz więc samochód oblepiony napami czy lecący na tle nieba. Gdy w środę (3) o 17:00 będziesz uczył się grać na gitarze, to wyobrażasz sobie motykę (MoTyKa – 317) grającą na gitarze albo ty grasz na motyce, a ludzie biją brawa.

Oczywiście dla ułatwienia możesz zawęzić dzienny rozkład np. do 10 cyfr, dla 10:00, dając 1, 11:00 dwa i tak do 20:00, której przypisujesz 10. Możesz tak zrobić, jeżeli większość spraw, które załatwiasz mieści się w ograniczonym zakresie czasowym.

Daty i wydarzenia historyczne

[edytuj]

Metoda pozwalająca zapamiętywać daty jest bardzo podobna do metody zapamiętywania numerów telefonów – kojarzysz po prostu jakiś charakterystyczny dla danej daty obraz z obrazem odpowiadającym w alfabecie fonetycznym danej dacie. Oto kilka przykładowych dat:

  • 1770 – urodziny Beethovena
  • 1815 – bitwa pod Waterloo
  • 1608 – wynalezienie teleskopu
  • 1905 – publikacja teorii względności Einsteina
  • 1775 – amerykańska Deklaracja Niepodległości
  • 1789 – wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej
  • 1146 – początek panowania Bolesława Kędzierzawego
  • 1772 – odkrycie Wyspy Wielkanocnej (Roggeveen)
  • 1605 – bitwa pod Kircholmem
  • 44 p.n.e – Cezar ginie z rąk zamachowców

W większości przypadków możemy zapomnieć o poprzedzającej datę cyfrze 1, gdyż samo zdarzenie łatwo nam będzie umiejscowić w dobrym tysiącleciu. Oto przykłady:

  • Beethoven ssie kciuka w wielkim KoKoSie (1770, jedynkę pomijamy), tuż przed narodzeniem.
  • Pobojowisko pod Waterloo, pomimo przegranej Napoleon je sobie spokojnie czekoladę WeDeL (1815).
  • Jakiś twój znajomy JóZeF (1608) ogląda teleskop zrobiony przez Lippersheya. Jeżeli chcemy zapamiętać też nazwisko wynalazcy, to skojarzmy je z jakimś wyrazem, np. z kombinacją Li-Pershing (Lippershey wymawia się liperszi), zobacz jak Chińczyk Li strzela z rakiety typu Pershing albo lepiej – rzuca psem Pershingiem z 13 posterunku w teleskop, przez który spogląda Józef.
  • Zobacz, jak Einstein wypisuje numer PeSeL (1905) na rachunku za Teorię Względności.
  • Amerykanie siedzą w Koszach (7) na bieliznę i grożą Anglikom KiJami (76), ogłaszając Deklarację Niepodległości.
  • Król Francji popija KaWę (78) i szczuje Pszczoły (9) na zbuntowanych rewolucjonistów.
  • Bolek (kolega Lolka) w gęstych kędzierzawych włosach, w których gnieździ się malutka TRoJa (1146).
  • Roggeveen – tańczysz reggae ubrany w przezroczystą literę N, częstują wielkie posągi głów z Wyspy Wielkanocnej KoKaiNą (1772).
  • Szwedzi zmieniają się w Jeże (6…), a polska husaria szarżuje na nich posypując ich SoLą (…05).
  • Dla dat sprzed naszej ery możesz dołożyć dodatkowy obraz, np. Chrystusa (daty przed narodzeniem Chrystusa) czy np. PiaNie (p.n.e) koguta (sam dźwięk! spróbuj słyszeć go w tle obrazów) albo PNie itp. Dla daty 44 p.n.e. zobacz Brutusa, który uśmierca Cezara RuRą (44), w dodatku pieje wniebogłosy.

Pamiętaj, nie obawiaj się swojej wyobraźni!!!

Daty imienin, urodzin, rocznice, jubileusze itp.

[edytuj]

W bardzo prosty sposób możesz zapamiętać dowolne rocznice, jubileusze itp. w danym roku. Przyporządkuj tylko każdemu z miesięcy konkretną zakładkę (np. od 1 do 12 lub inne) i skojarz ją z numerem dnia.

Podnosimy swoje IQ

[edytuj]

Wiesz już, w jaki sposób zapamiętywać bardzo duże liczby. Tak się składa, że w niektórych tekstach na inteligencję są zadania dotyczące właśnie tej umiejętności. Możesz więc zwiększyć swój iloraz inteligencji w bardzo prosty sposób!

Karciane sztuczki

[edytuj]

Być może zapamiętanie przypadkowego rozkładu wielu talii kart wydaje się tobie rzeczą niezwykłą. Wystarczy jednak zapamiętać kilka dodatkowych informacji, aby potem przy użyciu matrycy pamięciowej tego dokonać. Dzięki systematycznej praktyce będziesz mógł dojść do poziomu, na którym na zapamiętanie 54 przypadkowo ułożonych kart zajmie ci kilka minut.

Cały sekret polega na przyporządkowaniu każdej z kart konkretnego obrazu, a następnie połączenie go w znany ci już sposób z kolejnymi numerami matrycy.

W tradycyjnym słownictwie polskim trefl oznacza żołądź, kier to serce, pik jest równoznaczny z winem, a karo z dzwonkiem, to znacznie ułatwi sprawę, gdyż każdy z kolorów zaczyna się na inną literę (dokładniej głoskę – pamiętajmy, że mamy do czynienia z alfabetem fonetycznym). Dla przykładu więc piątkę pik (wino) obrazować będzie wyraz zaczynający się na w (jak wino) i zawierający jeszcze literę l (5 w alfabecie fonetycznym). Oto przykładowe zakładki:

ŻyTo, ŻyD DuDy, DoDa SaD, SąD WoDa
ŻoNa DyNia, DNA SaNie, SaN WieNiec, WaNia
RZyM DyM SaM, SuM WiedźMa, WyMię
ŻaR, ŻuR DaRy, DaRń SeR WióRy, WiR
ŻeL, Żul DaLia, DyL (deska) SóL WaL, WaLec
ŻuJe (czynność) DóJ (czynność) SłóJ, SieJa WaJcha, WuJ
ŻuK DoK, DoG (pies) SoK, SaK (sieć) WażKa, WęGorz
ŻółW DrzWi, DrzeWo SoWa, SaWa WarzyWo
RZeP, ŻaBa DyBy SęP, SaBa WierzBa
RZęSa DeSu (bielizna) SoS WaZa, WioSło
ŻołTy Dach DDT (insektocyd) STaTuła, SToDoła WiDeTa (czujka)
ŻeToN DyDoNa (królewna) SułTaN WyrzuTNia
żołędzie dzwonek serce wino (butelka wina)

Jak widać z przykładu, dla dziesiątek dajemy cyfrę zero (s lub z w alfabecie fonetycznym), króle natomiast będą symbolizować poszczególne kolory kart, czyli żołędzie, serca, dzwonki i wino. Zamiast proponowanych zakładek dla każdej z dam w talii możemy wyobrazić sobie np. obrazy damy żylastej dla żołędzi, dziobatej dla dzwonków, wąsatej dla wina, a np. w koronie dla czerwieni. Pamiętajmy, że uruchamiając własną kreatywność i inwencję twórczą do znalezienia odpowiedniego obrazu dla danej karty, znacznie ułatwimy sobie zapamiętanie naszych zakładek.

Znasz już teorię, a teraz dowiesz się, w jaki sposób zadziwić widownię swoją niezwykłą umiejętnością. Wystarczy, że połączysz w wyobraźni obraz danej karty z obrazem znanym ci z matrycy pamięciowej. Staraj się w każdym z tych skojarzeń widzieć jak najwięcej szczegółów, jak najwięcej słyszeć, dotykać, smakować itd. W ten sposób, najpierw w ciągu może dwudziestu minut, a z czasem coraz szybciej, będziesz zapamiętywał położenie każdej z kart.

Znajomość zakładek dla każdej z kart możesz wykorzystać w kilku innych, zadziwiających na pierwszy rzut oka sztuczkach. Poproś np., aby ktoś pokazywał ci po kolei karty z potasowanej talii, z której wcześniej wyjął sześć czy siedem kart. Po pokazaniu będziesz w stanie wymienić te, które zostały z talii wyjęte. Masz tu dwie możliwości. Możesz każdą wywołaną kartę powiązać w wyobraźni np. z blokiem lodu. Po zobaczeniu wszystkich kart, przebiegnij w myślach zakładki dla kart – te, których nie kojarzyłeś z blokiem lodu czy jakimś innym obrazem, będą właśnie kartami wyjętymi z talii. Drugi sposób polega na "uszkodzeniu" w wyobraźni zakładki dla danej karty, podczas jej oglądania. Na przykład widząc 10 pik, którą symbolizuje WaZa, rozbij w wyobraźni tę wazę z wielkim hukiem itd.

Trening wyobraźni z kartami ma wiele zalet, wzmacniasz np. pamięć poprzez zabawę. Nawet jeśli nie zamierzasz nigdy nigdzie popisywać się karcianymi sztuczkami, polecam Ci potrenować tę metodę.

Linki zewnętrzne

[edytuj]