Przejdź do zawartości

PHP/Możliwości

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< PHP
(Przekierowano z PHP:Możliwości)

Możliwości

[edytuj]

Budowa PHP

[edytuj]

PHP ma budowę modułową. Jądro projektu zapewnia obsługę wszystkich elementów języka oraz dostęp do podstawowego zestawu funkcji. Aby dodać więcej możliwości, instaluje się dodatkowe moduły. Część z nich ma charakter oficjalny i jest dołączona do każdej dystrybucji, pozostałe zgrupowane są w tzw. repozytorium PECL i należy je samodzielnie pobrać.

PHP, dzięki otwartości kodu źródłowego, pracuje bez problemu na niemal każdym istniejącym obecnie 32-bitowym systemie operacyjnym (z Uniksem oraz Windowsem na czele) oraz pozwala na łatwą integrację z większością serwerów WWW, np. Apache, IIS, OmniHTTPD.

Co PHP może zrobić?

[edytuj]

PHP 5.1 oferuje swoim programistom wiele możliwości:

  1. Komunikacja z wieloma popularnymi bazami danych poprzez jednolity interfejs.
  2. Obsługa wielu popularnych protokołów sieciowych, m.in. SSL, IMAP, SMTP, IRC.
  3. Profesjonalne wsparcie standardu XML.
  4. Tworzenie obrazków w wielu popularnych formatach graficznych.
  5. Wiele funkcji obróbki tekstu.
  6. Wyrażenia regularne.
  7. Bardzo elastyczne tablice o mieszanych kluczach.
  8. Wsparcie dla usług sieciowych (SOAP, XML-RPC).
  9. Zaawansowany model programowania obiektowego.
  10. Możliwość zintegrowania z platformą .NET.
  11. Obsługa obiektów COM w Windows.
  12. Funkcje kryptograficzne.
  13. Funkcje konwersji kalendarza.
  14. Funkcje konwersji kodowań.
  15. Algorytmy kompresji: GZip oraz BZip2.

PHP jest nie tylko językiem internetowym. Można go także używać do pisania aplikacji na konsolę systemu operacyjnego, a nawet programów okienkowych z graficznym interfejsem użytkownika. Dlatego stanowi atrakcyjną alternatywę dla języków takich jak Perl. Instalator napisany w PHP, uruchamiany z konsoli systemowej, posiada m.in. repozytorium PEAR.

Wady PHP

[edytuj]

Początkowe lata rozwoju miały jednak w sobie coś z pospolitego ruszenia. Z tamtego okresu do dziś przetrwało trochę niekonsekwencji oraz nieścisłości, które sprawiają pewne kłopoty programistom. Twórcy powoli je usuwają, ale potrwa to jeszcze wiele lat.

  1. Ujednolicenie nazewnictwa - większość starszych modułów korzysta z różnych standardów nazywania poszczególnych funkcji, co utrudnia ich zapamiętywanie.
  2. Kilka niepotrzebnych rozwiązań utrudniających życie programistom: magic quotes oraz register globals

Konkurencja ma jeszcze jedną przewagę nad PHP. Interpretery języków, takich jak ASP, kompilują skrypty do bardziej czytelnej dla nich postaci, oszczędzając wiele czasu. PHP za każdym uruchomieniem wykonuje całą pracę od zera i choć jego interpreter jest niezwykle wydajny, z powodu nadkładania sobie pracy szybko traci zapas mocy. Możliwość kompilacji skryptów dostępna jest wyłącznie jako rozszerzenie.

Twórcy PHP świadomi są tych ograniczeń i starają się nie ignorować programistów. Problemem jest zachowanie kompatybilności wstecznej z olbrzymią bazą już stworzonego kodu PHP, który musi działać na nowych wersjach, najlepiej bez przeróbek. Zmiany są wprowadzane stopniowo i dlatego każdy, kto chciałby związać swoją karierę programisty WWW z językiem PHP, powinien śledzić aktualności pojawiające się na stronach www.zend.com oraz www.php.net.

Popularność PHP

[edytuj]

PHP jest, mimo swoich wad, niezwykle popularny. Wykonać w nim można wszystkie typy witryn internetowych: od stron domowych przez gry internetowe, aż do komercyjnych portali oraz witryn wielkich korporacji. Polska społeczność PHP jest bardzo aktywna i napisała do tego języka wiele poradników co w połączeniu z łatwym dostępem do książek, daje naprawdę atrakcyjny produkt, jeśli chodzi o wsparcie. Nietrudno jest także zlokalizować dobry hosting, który za niewielką opłatą udostępni na serwerze konto z PHP oraz bazą danych.


Poprzedni rozdział: Czym jest PHP
Następny rozdział: Jak się uczyć?