PHP/Jak się uczyć?

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< PHP

Jak się uczyć?[edytuj]

Nauka PHP to długi i ciągły proces. Nie należy się spodziewać, że podręcznik ten nauczy kogokolwiek wszystkiego, ponieważ nie jest to jego założenie. Podręcznik ma na celu wprowadzić w temat, zainteresować nim i pokazać ogół zagadnień, a cała reszta zależy już od konkretnego człowieka. Pamiętaj, że bez praktyki dużo nie osiągniesz. Dyskutuj z innymi programistami, analizuj cudze skrypty, podpatruj rozwiązania lub też wymyślaj własne. Eksperymenty nie niosą ze sobą żadnych poważnych skutków ubocznych i powinny być praktykowane przez każdego.

Nie przejmuj się, że twoje pierwsze projekty będą miały w sobie nieco z chaotyczności. To normalny proces, niemniej nie można na tym poprzestać. Za drugim razem zadaj sobie pytanie: co poprzednio mogłem zrobić lepiej? Czego mnie ten projekt nauczył? W ten sposób stopniowo dojdziesz do wprawy.

Duże znaczenie ma również rozumienie samych komputerów i algorytmów. PHP jest normalnym językiem programowania i pewnych spraw nie da się ominąć. Teoria bardzo dobrze uzupełnia praktykę, dlatego dokształcaj się także pod tym względem. Pozwoli Ci to zrozumieć, dlaczego dany problem rozwiązywany jest tak, a nie inaczej lub dlaczego w ogóle się nim zajmujemy.

Cała wiedza o PHP zgromadzona jest w obszernej dokumentacji (www.php.net/docs.php), zawierającej m.in. opis wszystkich modułów. Należy nauczyć się sprawnego poruszania po niej i orientowania się, gdzie co leży. Temu zagadnieniu poświęcony został jeden z rozdziałów podręcznika. Do dokumentacji warto zaglądać regularnie, gdyż jest ona zawsze zgodna z najnowszą dostępną wersją PHP. Stamtąd najszybciej się dowiesz, czy nie pojawiły się nowe funkcje, parametry, możliwości wykorzystania istniejących elementów. Jeżeli zamierzasz wiązać się na dłużej ze środowiskiem PHP, adres [www.php.net] powinien nawet znaleźć się wśród najczęściej przeglądanych przez Ciebie witryn. Stanie w miejscu, kiedy projekt ten posuwa się naprzód, jest kiepską alternatywą i bez orientowania się w zachodzących zmianach szybko odkryjesz, że twoje skrypty z tajemniczych powodów nie chcą pracować na nowych wersjach, co przyprawia o złość klienta.

Teoria czy praktyka?[edytuj]

Wielu początkujących programistów zadaje sobie pytanie - czy skupić się na teorii, czy też raczej na praktyce? Odpowiedź jest prosta: nie można się skupiać wyłącznie na jednym zagadnieniu. Ważna jest bowiem wiedza jak działa ten język programowania, ale nie można nie wiedzieć jak go wykorzystać.

Przed przystąpieniem do pisania skryptu powinniśmy rozrysować sobie jego projekt na papierze oraz ustalić pewne konwencje, jakich będziemy się trzymali w kodzie. Istotne jest, aby planowane przedsięwzięcie umieć zrealizować w praktyce. Choć projekty często tworzymy, aby nauczyć się czegoś nowego, poprzeczka nie powinna być windowana zbyt wysoko, gdyż wtedy nigdy go nie ukończymy. O wiele lepsze jest stopniowe poznawanie coraz bardziej złożonych elementów.

W książce tej duży nacisk położony jest na ponowne wykorzystywanie raz napisanego kodu. Uważamy, że nie ma sensu raz po raz na nowo odkrywać koła i tworzyć wszystkiego od nowa. Dobry programista po pewnym czasie utworzy sobie zbiór bibliotek z najczęściej używanymi funkcjami, które będzie przenosić między kolejnymi projektami, oszczędzając sobie zbędnej pracy. Praktyki te także powinny być w naszym planie uwzględnione. Inne sprawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to:

 • nazewnictwo - czy stosujemy nazwy polskie, czy angielskie; w jakim stylu je zapisujemy: nazwa_nazwa czy nazwaNazwa,
 • jednolity styl kodowania,
 • jakie biblioteki zewnętrzne wykorzystamy oraz w jakim stopniu,
 • ogólna budowa całej aplikacji:
  • jaką drogę pokonują dane podczas tworzenia strony,
  • w jaki sposób dane są przetwarzane,
  • jak dane są wyświetlane,
  • jak połączone są ze sobą poszczególne elementy aplikacji,
  • czy przewidujemy w przyszłości dalszą rozbudowę projektu; jeśli tak: jakie kroki podejmiemy, aby ją maksymalnie ułatwić.

Projekty aplikacji można sporządzać również na komputerze. Pomocne będą tu wszelkie edytory tekstu, generatory diagramów itd. Po głębszym poznaniu języka PHP można zaznajomić się również z diagramami UML wykorzystywanymi w zawodowych zespołach programistycznych.

Fora dyskusyjne[edytuj]

Niestety, nie każdy problem będziemy w stanie rozwiązać samodzielnie. Wtedy z pomocą przyjdą nam fora dyskusyjne, których dużo jest w polskim Internecie. Zanim zadasz jakieś pytanie, użyj wyszukiwarki, często bowiem odpowiedź została już wcześniej udzielona. Pamiętaj, że często aby uzyskać odpowiedź, musisz zastosować się do reguł forum. Poświęć przynajmniej kilka minut na zapoznanie się z regulaminem oraz zaleceniami. Ich przeczytanie to chwila, a może zaoszczędzić ci przykrości przy kontakcie z moderatorem. Zamieszczamy ten krótki poradnik, gdyż dużo początkujących programistów nie zwraca na te niby oczywiste rzeczy uwagi, co skutkuje długim oczekiwaniem na pomoc lub konfliktem z moderatorem na samym wstępie.

Zanim napiszesz post, upewnij się, że:

 • Umieszczasz go na odpowiednim forum i w odpowiednim dziale. Niektóre serwisy posiadają podział na forum dla spraw podstawowych i zaawansowanych. Zdecydowanie zalecamy pisanie na tym pierwszym. Wciskanie się na siłę na forum dla zaawansowanych programistów z tematami "Jak połączyć się z bazą XXX" niemal na pewno zostaną źle odebrane przez internautów.
 • Użyłeś wyszukiwarki i nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie. Z pomocą wyszukiwarki często znajdziesz odpowiedź znacznie szybciej, niż gdybyś miał oczekiwać na odpowiedź na forum.
 • Problem nie jest wyjaśniony w jakimś artykule w serwisie. Wiele serwisów posiada bazę artykułów i porad, a także zbiór FAQ (Najczęściej Zadawane Pytania), które wyjaśniają niektóre sprawy. Warto się z nimi zapoznać przed przystąpieniem do pisania.

Aby szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że:

 • podałeś wersje oprogramowania,
 • podałeś fragment kodu źródłowego powodujący błąd,
 • w załączonym kodzie nie ma jakichś ważnych danych osobowych, haseł itd. które powinieneś usunąć,
 • wyjaśniłeś dokładnie, co jest z nim nie tak - nie używaj nigdy pojedynczego zwrotu nie działa, gdyż jest on wieloznaczny i prawie zawsze zostaniesz zapytany o więcej szczegółów,
 • twój post jest poprawnie napisany pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym - błędy nie tylko utrudniają zrozumienie twojej wypowiedzi, ale także są oznaką ignorancji. Jeżeli nie jesteś pewny, pisz posty w edytorze tekstu ze sprawdzaniem pisowni.

Oczywiście istotna jest także sprawa tytułu tematu. Najlepiej kiedy streszcza on istotę problemu, np. "Problem z połączeniem z bazą danych". Nazwa "Mam problem, pomocy!" nie jest już dobra, gdyż nie mówi, co jest w środku. W efekcie temat może zostać niezauważony przez osobę znającą rozwiązanie. Zwróć też uwagę, czy forum nie wymaga dodania jakiegoś krótkiego prefiksu, np. "[php]" w celu łatwiejszego skatalogowania tematu.

Na koniec pamiętaj - nawet jeżeli zostaniesz przez moderatora publicznie upomniany, nie jest to jeszcze powód do rozpaczy. Zadaniem moderatora jest utrzymanie porządku i nie oznacza to, iż żywi on do ciebie przez to jakąś osobistą urazę. Po prostu przeproś i w przyszłości staraj się unikać podobnego błędu.


Poprzedni rozdział: Możliwości
Następny rozdział: Instalacja