Polszczyzna/Odmiany rozmów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Służbowe[edytuj]

Rozmowa kwalifikacyjna[edytuj]

Jest to jedna z ważniejszych rozmów, która decyduje o dostaniu czy zmianie pracy, dlatego oczywiste są powody do tego by wykonać ją starannie - także językowo.

  • spraw wrażenie człowieka uprzejmego - zob. Grzeczność językowa
  • nie zbaczać z tematu - nie wolno nigdy wprowadzać wtrąceń gdy osoba przeprowadzające kwalifikację nie skończy swojej wypowiedzi, nawet jeśli nie zrozumieliśmy całej wypowiedzi. Osoba przeprowadzające z nami rozmowę w takim wypadku może nas uznać za osobę nierozgarniętą, dlatego warto poczekać aż skończy, być może wątpliwości same się wyjaśnią.
  • Rozmawiaj językiem ogólnym - pomimo "oficjalności" spotkania, niestosowne jest używanie języka innego od powszechnie używanego, np. gwara, dialekt lub język obcy. Nie powinno się także podkreślać naszej ekspresji pomimo tego, że być może podlegamy w tym momencie różnym stanom emocjonalnym.

Przemówienia okolicznościowe[edytuj]

Różnego rodzaju wystąpienia, np. z okazji świąt, wypowiedź polityka lub działalności społeczne. Jeśli jesteśmy spoza tej grupy, to niekoniecznie musimy zabierać głos jeśli nie mamy o tym pojęcia. W codziennym życiu można wygłaszać m.in. mowę pogrzebową, na zebraniach, na zakończenie roku szkolnego a nawet jako toast okolicznościowy.