Pomoc:Tworzenie wersji PDF/javaLatex
javaLatex
Przeznaczenie
[edytuj]javaLatex to program mający ułatwić tworzenie wersji PDF podręczników. Potrafi automatycznie pobrać z serwera Wikibooks strukturę książki, tekst rozdziałów i grafiki, wygenerować listę autorów i spis treści.
Program może też być użyty do konwertowania do LaTeX-a pojedynczych artykułów z Wikipedii.
Ograniczenia
[edytuj]Program nie rozwija automatycznie wszystkich szablonów (obsługiwane są tylko szablony {{uwaga}}, {{porada}} i {{infobox}}). Reszta jest chowana jako komentarz. Aby użyte w podręczniku własne szablony były właściwie przetłumaczone, konieczne jest zmodyfikowanie wynikowego kodu LaTeX-a np. za pomocą skryptu w Pythonie/Perlu, albo, o ile będzie to zbyt trudne, dopisanie kodu obsługującego szablon do kodu w Javie.
Ponieważ program nie jest idealny i nie jest w stanie przewidzieć różnych dziwactw wprowadzanych do kodu MediaWiki przez użytkowników, mogą pojawiać się błędy przy próbie "kompilacji" kodu LaTeX-a i wtedy niezbędne będzie ręczne edytowanie wygenerowanych plików. Dlatego też do obsługi aplikacji bardzo przyda się znajomość LaTeX-a, choć przy odrobinie szczęścia nie będzie potrzebna.
Program nie jest w stanie wykryć ani poprawić wyciągów kodu źródłowego, które są zbyt długie. Jeśli przetwarzasz podręcznik na temat programowania, przejrzyj wynikowy PDF i sprawdź, czy linijki kodu źródłowego nie wykraczają poza marginesy.
Ponieważ narzędzie pdflatex, które tłumaczy kod LaTeX-a na pliki PDF, nie obsługuje formatu GIF, podręczniki używające plików GIF nie zostaną przetłumaczone i spowodują błędy pdflatexa. javaLatex pobiera grafiki GIF, lecz użytkownik musi samodzielnie skonwertować je do formatu PNG i zastąpić GIF przez PNG w kodzie źródłowym LaTeX-a. Zobacz też LaTeX/Importing Graphics.
Program nie jest w stanie zapewnić, że grafiki i tabele umieszczone w tekście będą wyglądały dobrze. Im większa grafika, tym większa szansa, że zniszczy układ otaczającego ją tekstu. Należy przejrzeć wynikowy PDF i ewentualne usterki poprawić ręcznie. Świetną pomocą w tym zadaniu służy LaTeX/Floats, Figures and Captions.
Przykład działania
[edytuj]PDF wygenerowany za pomocą programu wygląda na przykład tak: C.pdf. Kod źródłowy LaTeX-a dla tego podręcznika znajduje się tu.
Podstawowe informacje
[edytuj]Strona domowa programu, gdzie można pobrać binaria oraz kod źródłowy, znajduje się pod adresem http://code.google.com/p/javalatex/. Na blogu http://javalatex.blogspot.com/ podawane są ogłoszenia o nowych wersjach, umożliwia on też subskrypcję wiadomości w formacie Atom.
Program powstał na bazie programu Wiki2LaTeX, napisanego przez Hagindaza z angielskich Wikibooks. Dostępny jest jako wolne oprogramowanie (na licencji MIT). Został napisany w Javie.
Wymagania
[edytuj]- Java Runtime Environent w wersji 1.5 lub nowszej
- dystrybucja LaTeX-a (jeśli chcemy cokolwiek zrobić z wygenerowanym kodem)
Korekty kodu LaTeX-a może ułatwić linuksowy program Kile.
Aby edytować kod źródłowy najlepiej zaopatrzyć się w środowisko Netbeans 6.
Użycie
[edytuj]Przed uruchomieniem programu należy wyedytować dołączony do programu plik conversion.properties.
Pomoc do działania programu można otrzymać wpisując
java -jar javaLatex.jar --help
Kompletny opis wszystkich przełączników z linii komend znajduje się w Hagindaz/Wiki2LaTeX.
Najprostsze uruchomienie programu to:
java -jar javaLatex.jar --title=LaTeX --genall pdflatex main
Opcje dla polskich Wikibooks
[edytuj]Dodając w spisie treści (main.tex) po linijce
\include{./appendices/docinfo}
linijkę
\include{./appendices/prawne}
dodamy do podręcznika skróconą wersję strony Prawa autorskie, objaśniającej przyjaźniej i w skrócie zasady licencji GFDL.
Porady
[edytuj]Rozwiązania niektórych z najczęściej napotykanych problemów można znaleźć w wersji angielskiej tego dokumentu.