Poradnik depilacji/Depilacja płatków uszu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Owłosienie na uszach przeważnie występuje u mężczyzn. Nadmierny rozwój owłosienia w przewodzie słuchowym, na powierzchni małżowiny i dookoła niej powoduje uczucie niezręczności. Z wiekiem włosów przybywa, a jedynym sposobem na zamaskowanie jest po prostu ich usunięcie. Przyczyn nadmiernego owłosienia upatruje się w dziedziczeniu cech po rodzicach oraz zmianach hormonalnych (wynikłych np. z nieumiejętnej kuracji farmakologicznej lub patologicznej aktywności gruczołów płciowych). Należy pamiętać, że owłosieniem jest również niewidoczny na bliska meszek utrzymujący przy skórze warstewkę ciepłego powietrza[uwaga 1][1].

Obecnie znanych jest wiele technik, dzięki którym można pozbywać się niechcianych włosów. Robi się to z użyciem nożyczek, pęsety oraz wosku. Tego typu metody są proste w stosowaniu, zapewniają tymczasowe lub stałe pozbycie się owłosienia rosnącego na uszach[1].

Nie wiadomo, z jakiego powodu włosy mogą nadmiernie rosnąć w uszach i dookoła nich. Istnieje teoria, według której wraz z wiekiem torebki włosowe na powierzchni uszu stają się wrażliwe na zmiany stężenia testosteronu we krwi, co powoduje odbiegający od normy wzrost włosów. O ile nadmierny rozwój owłosienia u mężczyzn jest akceptowalny na powierzchni klatki piersiowej, rąk (z wyłączeniem dłoni) oraz w postaci brody i wąsów, o tyle włosy wystające z uszu uchodzą za nieestetyczne. Pozbywanie się włosów z uszu jest dla mężczyzn bardzo istotne w wyrabianiu opinii zadbanych[1].

Włosy z uszu usuwa się ze względu na:

  • nieatrakcyjny wygląd
  • odkładanie się na włosach drobinek kurzu w postaci farfocli, co powoduje swędzenie
  • odkładanie się na włosach woskowiny, co obniża higienę[1].
Sposoby usuwania włosów z uszu

Powszechnie stosuje się parę prostych metod prowadzących do pozbycia się włosów rosnących na płatkach uszu, na przykład: depilację z użyciem wosku, golenie, depilację z użyciem lasera, elektrodepilację, wyrywanie włosów pęsetą oraz depilację z użyciem kremu do depilacji[1].

Golenie

Golenie większości części ciała jest proste, szybkie, komfortowe i tanie (najtańsze z użyciem jednorazowych maszynek żyletkowych). Nie mniej do golenia płatków uszu odradza się używania maszynek jednorazowych, grozi to pokaleczeniem nieregularnej powierzchni małżowiny. Bezpieczniej stosować maszynki elektryczne zaprojektowane do golenia płatków uszu. Przed goleniem należy skrócić włosy nożyczkami do długości przyjmowanej przez maszynkę elektryczną[1].

Delipacja z użyciem wosku

Metoda woskowa umożliwia pozbycie się wszystkich włosów niezależnie od rozmiaru (w tym meszku). Przy czym zamiast nakładać na uszy roztopiony wosk[uwaga 2], lepiej jest zakupić gotowe plastry do depilacji. Trzeba je stosować zgodnie z ulotką, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Efekty utrzymują się przez kilka tygodni, o ile włosy odrastają powoli[1].

Depilacja z użyciem karmelu

Metoda karmelowa bazuje na tych samych mechanizmach, co metoda woskowa. Jednak depilacja z użyciem karmelu sprawia nieporównywalnie mniej bólu, gdyż roztopiony cukier nie przywiera do skóry tak, jak wosk. Utrudnieniem stosowania opisywanej metody jest niedostępność plastrów depilacyjnych z karmelem na rynku. Ponad to stosowanie gorącego karmelu jest tak samo ryzykowne, jak w przypadku wosku. Zlekceważenie środków ostrożności grozi kontuzją. Dla wyeliminowania ryzyka poparzenia można stosować cukrowy żel do depilacji[1].

Depilacja z użyciem kremu

Kremy do depilacji są substancjami reaktywnymi, więc można stosować je okazjonalnie, a bynajmniej nie regularnie. Przed użyciem należy bezwzględnie zapoznać się z ulotką zawartą w opakowaniu. Zabieg kosmetyczny dobrze jest poprzedzić próbą alergologiczną na innej części ciała[uwaga 3][1].

Wyrywanie włosów pęsetą

Używa się tu pęsety wyrywając pojedynczo wszystkie włosy w i na uszach. Jest to najprostsza i najtańsza metoda, lecz przy okazji bardzo czasochłonna i trudna do samodzielnego wykonania. Jest też bolesna i może powodować siniaki oraz zaczerwienienia[1].

Elektrodepilacja

Elektrodepilacja (ang. Electrology) jest metodą permanentną, ale jednocześnie drogą, co nie sprzyja korzystaniu z niej. Polega na przepuszczaniu ostrą igiełką prądu elektrycznego do torebki włosa, by go wykorzenić. Zabieg wykonuje specjalista. Przed zastosowaniem należy przemyśleć wszystkie potencjalne korzyści i straty wynikłe z zastosowania tej metody[1].

Depilacja z użyciem lasera

Metoda z użyciem lasera permanentnie usuwa niechciane włosy i zapobiega ich odrastaniu. Polega na niszczeniu torebek włosowych z użyciem wiązki światła monochromatycznego. Podobnie do elektrodepilacji, metoda laserowa jest dość droga i wymaga wykonania przez specjalistę[1].

O czym należy pamiętać?
  • Nie wolno używać wymienionych metod do usuwania włosów z przewodu słuchowego. Są one przeznaczone przede wszystkim do depilacji płatków uszu.
  • Usuwanie włosów z przewodu słuchowego nie jest ani bezpieczne, ani zalecane. Może pokaleczyć delikatną skórę oraz naruszyć błonę bębenkową, co grozi ogłuchnięciem.
  • Nie wolno używać kremu depilacyjnego, jeśli na skórze występują zacięcia lub zadrapania.
  • Metoda laserowa wskazana jest dla osób jasnoskórych, nie powinny z niej korzystać osoby o ciemnej karnacji[uwaga 4].
  • Należy unikać strzyżenia owłosienia na płatkach uszu z pomocą nożyczek biurowych lub kuchennych. Może się to skończyć pokaleczeniem uszu. Do tych celów przeznaczone są miniaturowe golarki[1].

Uwagi

  1. Warstewka ciepłego powietrza wspomaga krążenie w naczyniach włosowatych tuż pod powierzchnią naskórka. Zabezpiecza równiej uszy przed utratą ciepła. Usunięcie warstewki meszku może spowodować niekontrolowaną przez organizm utratę ciepła, w konsekwencji częstsze przeziębienia, a w zimę nawet odmrożenie uszu.
  2. Chwila nieuwagi grozi poparzeniem uszu, a następnie bliznami nienadającymi się do usunięcia.
  3. Najlepiej takiej, która na co dzień przykryta jest ubraniem oraz łatwo się regeneruje, aby zminimalizować odczyn alergiczny, złagodzić podrażnienia oraz zasłonić przed widokiem publicznym.
  4. Skóra osób o ciemnej karnacji mocniej absorbuje światło. O ile na terenach mocno nasłonecznionych melanina chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym wpływem promieni UV, o tyle podczas zabiegu skóra wysycona melaniną nie dopuszcza wiązki laserowej do torebki włosowej. Może się to skończyć poparzeniem skóry otaczającej włos, zanim nie zostanie on wykorzeniony.

Przypisy

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 How to Remove Ear Hair? (ang.). hairremoval.ygoy.com. [dostęp 2015-06-26].