Przejdź do zawartości

Poradnik harcerski/Ernest Thompson Seton

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Ernest Thompson Seton (pseudonim Czarny Wilk) (ur. 14 sierpnia 1860 w Anglii - zm. 23 października 1946 w Nowym Meksyku w USA) - jeden z twórców skautingu i jego leśnej odmiany, znakomity rysownik i pisarz, obrońca przyrody i kultury północnoamerykańskich Indian.

Urodzony 14 sierpnia 1860 roku w wielodzietnej, bogatej, angielskiej rodzinie. W 1865 roku wraz z rodzicami przenosi się do Lindsey w Kanadzie. Od 10 roku życia mieszka w Toronto, gdzie chodzi do szkoły i kolegium. Rodzice patrzyli z dezaprobatą na zainteresowanie młodego Ernesta przyrodą, przez co musiał się na jakiś czas rozstać z lasem. Jego życie podporządkowane miało być sprawom religijnym i nauce. W Anglii studiuje malarstwo i rzeźbę na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie. W 1881 roku, nie mając już pieniędzy, wraca do Ameryki. Do 1881 roku przeprowadza się do brata na farmę. Zajmuje się przyrodą oraz nawiązuje pierwsze kontakty z Indianami. Poznaje ich kulturę oraz sposób życia. W 1885 roku przybywa do Nowego Jorku, gdzie zdobywa zlecenie na 1000 ilustracji do Wielkiego Słownika. W 1891 przeprowadza się do Paryża, gdzie kontynuuje studia malarskie oraz anatomii ssaków. W 1886 żeni się z Grace Gallatin, a 13 lat później wraca do Ameryki, gdzie wydaje swoją pierwszą książkę pod tytułem "Historia Zajączka" (org. "Molly Cottontail"). Zaczyna zajmować się pisarstwem zawodowo. Sam sporządza ilustracje do swoich książek. Wkrótce po tym Seton kupuje opuszczoną farmę w pobliżu Nowego Jorku. Urządza w nim muzeum z ponad 3000 wypchanych zwierząt.

1 lipca 1902 roku zakłada szczep "Indianie Puszczańscy" (Woodcraft Indians). Cztery lata później spotyka BiPi, który staje się jego doradcą. Wśród zasad swojego systemu wychowania umieszcza: rekreację, inteligentne obozownictwo, samorząd chłopców pod przewodnictwem dorosłych, magiczny wpływ ogniska obozowego, puszczański program, odznaki, czyli tzw. honory (dzisiejsze sprawności), odznaczenia za osiągnięcia, ideał bohaterski (ideał siły cielesnej) oraz malowniczość we wszystkim (obrzędowość). W 1910 zostaje mianowany naczelnikiem skautów amerykańskich, jednak z powodów różnic w metodzie pracy rezygnuje z funkcji i reaktywuje swoją organizację pod nazwą "Rycerstwo Leśne" (Woodcraft-Chivalry), która w 1917 roku przeradza się w "Puszczańską Ligę Ameryki" (The Woodcraft League of America). Zostaje naczelnikiem światowego ruchu puszczaństwa. Aż do swojej śmierci w 1946 roku działa aktywnie na rzecz organizacji.